FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 07-05-2021 00:16   Güncelleme : 07-05-2021 00:16

Dünya Kudüs Gününde Heniye'den Kudüs'e sahip çıkın çağrısı, Kudüslülerden, İslam ümmetinin âlimlerine Cuma hutbesi çağrısı

Tüm İslam âlemi, her yıl Ramazan ayının son Cuma gününü, Kudüs Günü olarak kutluyor. İlk kez 1979'da, İslam devrimi önderi İmam Humeyni tarafından Filistin'in bağımsız olması isteğine dikkat çekmek ve bu düşünce taraftarlarını desteklemek amacıyla başlatılmıştı.

Dünya Kudüs Gününde Heniye'den Kudüs'e sahip çıkın çağrısı, Kudüslülerden, İslam ümmetinin âlimlerine Cuma hutbesi çağrısı

“Kudüs Bizimdir/Kudüs’ü ve Mescidi Aksa’yı Müdafaa Günü” isimli kampanya, tüm İslam ümmetinin âlim, vaiz ve hatiplerine, önümüzdeki Cuma hutbesini Siyonistlerin Kudüs’e ve Mescidi Aksa’ya saldırı planlarına karşı koymaya ayırmalarına yönelik bir mesaj gönderdi.

Mesajda, "Tapınak grupları" olarak bilinen aşırılık yanlısı Yahudi örgütlerinin, işgal makamlarıyla anlaşmak suretiyle Ramazan ayının 28'inde Mescidi Aksa’ya büyük bir baskın yapmayı planladığına yer verildi.

Kampanya tarafından yayınlanan mesajda, Ramazan ayının 25. gününe denk gelen 7 Mayıs Cuma günü irat edilecek Cuma namazı hutbesinin işgal güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin tehlikeli baskın planına tahsis edilmesi çağrısında bulunuldu.

Cuma hutbesinde imam ve hatiplerin, Kudüs ve Mescidi Aksa’nın dini, kültürel ve siyasi açıdan önemine değinmesi, Siyonistlerin Kudüs şehrini Yahudileştirmeye yönelik planlarını açıklığa kavuşturması ve maddi ve manevi olarak Kudüs halkının kararlılığı ve fedakârlığının desteklenmesi talep edildi.

Tüm İslam âlemi, her yıl Ramazan ayının son Cuma gününü, Kudüs Günü olarak kutluyor. İlk kez 1979'da, İslam devrimi önderi lideri İmam Humeyni tarafından Filistin'in bağımsız olması isteğine dikkat çekmek ve bu düşünce taraftarlarını desteklemek amacıyla başlatılmıştı.

Son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bildirilerde Yahudi yerleşimciler 28 Ramazan’da Mescidi Aksa’ya kalabalık bir şekilde baskın düzenlemeye davet edildi.

Heykel örgütleri internet siteleri ve sosyal medya aracılığıyla üyelerini baskına katılmaya teşvik ederken, Hamas lideri İsmail Heniyye, işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Ramazan’ın 28’ine yönelik planları konusunda uyarıda bulundu.

Heniyye, işgalcilerin Kudüs’le ilgili planlarının ateşle oynamak olduğunu belirterek, söz konusu planların hayata geçirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

 

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Yahudi yerleşimcilerin, Ramazan ayının 28’inci gününde Mescidi Aksa’ya büyük bir baskın yapma hazırlığı yaptığını hatırlatarak, işgal altındaki Kudüs kentinin Yahudileştirme tehdidiyle karşı karşıya kaldığı uyarısında bulundu.

Hamaslı lider Heniyye, Filistin davasını ve Kudüs kentini içinde bulundukları sorunlardan kurtarmak ve gündemin sıcak konularını ele almak için Uluslararası Kudüs Günü münasebetiyle alim, davetçi ve siyasi yöneticilerle video konferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Filistin topraklarında işledikleri suçlarla tüm dünyanın tepkisini çekmeye devam eden Yahudi örgütlerinin, Ramazan ayının 28. günü (10 Mayıs Pazartesi) Mescidi Aksa'ya baskın yapma ve Aksa’nın avlusuna zorla girme planları yaptığını aktaran Heniyye, “Filistinli halkımızın, Siyonistlerin Kudüs’te arbede çıkarmasına veya 28 Ramazan’da Mescidi Aksa’ya baskın düzenlemesine izin vermemesi konusunda tüm gücümüz ve irademizle karar aldık. Hepimizin canı, Kudüs’e ve Mescidi Aksa’ya feda olsun.” İfadelerini kullandı.

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin lideri ve direnişin öncülerinden olan Heniyye, İsrail güçleri ile fanatik Yahudilerin Aksa'ya yönelik saldırılarını, İslam ümmetine yapılan apaçık bir saldırı şeklinde değerlendirirken, Müslüman toplumları ve devlet yöneticilerini, Mescidi Aksa’yı müdafaa etme ve işgalcilere karşı direnen Kudüs halkını destekleme konusunda kararlı ve güçlü bir tavır koymaya davet etti.

Konuşmasında Heniyye, “İslam ümmeti, Kudüs’ü ve Kudüslüleri yalnız bırakmamalıdır. Her karış Filistin toprağını işgalden kurtarma, vatandaşlarımızın geri dönüş hakkı ve işgalcilere karşı direniş mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Filistin Enformasyon Merkezi