ANALİZ
Giriş Tarihi : 05-05-2021 08:55   Güncelleme : 08-05-2021 12:54

Saliha Khan Yazdı: Kudüs'ün Önemi

Saliha Khan Yazdı: Kudüs'ün Önemi

Geniş ailemizin yaz tatilleri boyunca bir varış noktası yeniden bir araya gelme planı, bu yılın başlarında Kudüs'ün (Kudüs) seyahat programına dahil edilmesiyle, bazıları kutsal şehri ziyaret etmeyi özlerken, diğerleri - ki bu ben olavaktım- böylece şehir Siyonist işgali altındayken ziyareti reddeden bir çıkmaza girdi.

Kudüs hızla Müslümanlar için sıcak bir seyahat noktası haline geliyor ve bu da şaşırtıcı değil. İslam'ın en kutsal üç mescidinden biri olan Mescid-i Aksa'nın, namz kılanların ilk kıblesi veya namaz yönü ve Hz.Muhammed (asv) 'ın Gece Yolculuğu'nda göklere uruç ettiği yer. Örneğin Amerikalı bilim adamı Yasir Qadhi, Facebook sayfasına bakıldığında "iman takviye edici" oalrak ve "o bölgenin siyasi, ekonomik ve sosyal zorluklarına" tanıklık etmek için kışın bir grubu Kudüs'e 5 gecelik "kutsal yolculuğa" götürür.

Hadisleri, Kur'an ayetlerini ve dini açıklamaları alıntılayarak, Kadhi, Kudüs'ü ziyaret etmeyi farz-ı kifaye veya toplumsal bir yükümlülük olarak görüyor; bazı İslami kurumlar Kudüs'ün Müslüman kitleler için dini önemini vurgulamakta bütün olanakları seferber ediyor, diğer taraftan 1967'de İmam Humeyni ile başlayan diğer alimler, Kudüs'ü ziyaret etmek için vize almak da dahil olmak üzere İsrail ile her türlü ilişkiye girmenin haram olduğunu düşünüyorlar.

Kullanılan taktik ne olursa olsun, Kudüs'e bu odaklanma tam olarak şu anda ihtiyaç duyulan şeydir çünkü İsrail başka bir savaş için planlıyor, Siyonist devlet fazla sömürgeleştirilmiş bölge ilhakını hızlandırıyor ve en sadık müttefiki ABD, 14 Mayıs'ta İsrail'in Filistin'i sömürgeleştrmesinin 70. yıldönümüne denk gelecek şekilde büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs’e taşımaya hazırlanıyor. Aslında, Mart ayında İsrail'e yaptığı bir geziden döndükten sonra, Güney Karolina'dan ABD Senatörü Lindsey Graham, İsrail'in okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere Güney Lübnan'daki sivil bölgelere saldırmayı planlaması nedeniyle bu savaşın “gerçekten kanlı” olacağı konusunda uyardı.

Filistin kurtuluş örgütleri karşı koymaya hazırlanıyor. Hamas'ın liderleri (bu arada Müslümanların Siyonist işgali altındaki Kudüs'ü ziyaret etmemesi gerektiğini de söylüyorlar) üçüncü bir intifada çağrısında bulundular ve Mayıs ayında Gazze-İsrail sınırında binlerce kişinin bu hareketi protesto edeceğini tahmin ettiler. Oturma eylemleri çoktan başladı.

Ancak İsrailli ve Amerikalı analistler Müslüman ve Arap tepkisinin minimum ve geçici olacağına inanıyorlar. İsrail eğitim bakanı Naftali Bennet, Şubat ayında New York'taki öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, "İki ay [uluslararası muhalefet] ortadan kalktıktan ve 20 yıl sonra ve 40 yıl sonra, [bölge] hala bizim" dedi. Amerika'daki mescitler söz konusu olduğu sürece kendisi haklı.

18 yıldır Filistinlilerin anavatanlarına dönme hakkı için savaşan Ohio merkezli Filistinli mülteci destek grubu el-Awda'nın kurucusu Filistinli aktivist Abbas Hamideh, "Camiler yeterince çalışmıyor", "Seslerini yükseltmekten korkuyorlar" diyor.

Şubat ayında Cuma namazında hutbelerinde düzenli olarak Filistin davasını savunan birkaç imamdan biri olan İmam Muhammed el-Asi sordu, “Emperyalistler ve Siyonistler bir savaş planlıyorlar. Biz ne yapalım? Başımızı devekuşları gibi kuma mı gömelim?" “Tepki vermeyin! Kendinizi hazırlayın. İlk adım, çok geç olmadan neyin planlandığını düşünmektir."

İsrail'in can damarı sayılan bir ülkede yaşayan Amerika'daki Müslümanların Filistin'e karşı özel bir sorumluluğu var. Yerel mescitlerinin teşviği olsun ya da olmasın Müslümanlar, Siyonist işgali sona erdirmenin en hızlı yolu olarak, hükümetlerinin İsrail'e verdiği desteği sona erdirmek için planlar yapmalı, düzenlemeli ve yürütmelidir. İsrail gazetesi Haaretz'in köşe yazarı Gideon Levy, Washington'daki "İsrail Lobisi ve Amerikan Politikası" konferansında sordu: "İşgal ABD olmadan devam edebilir mi?" “Birkaç ay bile değil.”

Trump, ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak, Filistinlilerin mücadelesinin yeniden gündeme gelmesine yardımcı oldu. Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah geçtiğimiz günlerde “Trump'ın yaptığı, Filistinlilerin, Arapların ve Müslümanların muazzam bir fırsata dönüştürebilecekleri büyük bir tehdittir” dedi.

Batı'daki toplumunuz Filistin'in özgürleşmesine yardımcı olmak için ne yapabilir? Bazı Tanrı idrakine sahip kişilerden, gruplardan ve hatta bir mescitten öğrenmek için okumaya devam edin:

Eğitim: Amerikalıların çoğu, önyargılı bir medya sayesinde İsrail işgali hakkındaki gerçeği bilmiyor. Dersler ve öğretiler düzenlemek, editöre mektup yazmak ve sosyal medyada bilgi paylaşmak, Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü durum hakkında farkındalık yaratmanın yolları. Seattle'daki Zeynep örgütlenmesi, İran'daki İslam Devrimi'nin 39. yıldönümünde "İnkılab & El-Kuds, İşgal Altındaki Filistin'in Başkenti" adlı bir seminer düzenledi.

Geçen ay aktivist Ali Selam, "hem Müslüman hem de Hıristiyan ve çok çeşitli türlerden, dünyanın dört bir yanından Tanrı bilincine sahip, devrimci müzikler için bir merkez olan Insight Media'yı" başlattı. Hip-hop ikilisi Blak Madeen’in Windows şarkısında şu sözler yer alıyor: "Falestine, biz David rolündeyiz ve amacımız çok kutsal bir ruhu kurtarmak, nefret yok." Ayrıca, eski Pink Floyd yıldızı Roger Waters, Filistinli grup Trio Joubran ile eşleşti ve Mart ayında, Trump'ın ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararına itiraz eden Supremacy adlı bir şarkı yayınladı.

Destek: Filistin özgürlüğünü desteklemek için kariyerlerini ve hatta hayatlarını ortaya koyan cesur ruhlar (çok nadirler) Yahudi aleyhtarı suçlamalar ortaya çıktığında desteklenmelidir. Al-Awda geçtiğimiz günlerde, İsrail yanlısı Lawfare Projesi tarafından anti-Semitizmle suçlanan San Francisco Eyalet Üniversitesi Profesörü Rabab Abdulhadi'yi desteklemek için Kaliforniya adliyesinin önünde bir miting düzenledi. Suçlamaları Şubat ayında düşürüldü.

Teşhir: Çoğu Amerikalının, Amerika'nın İsrail'e her gün 10,1 milyon dolar vergi mükellefi parası verdiği konusunda hiçbir fikri yoktur. İsrail lobisinin siyasetçiler üzerindeki etkisi ve medyadaki etkisi nedeniyle kaç tane politika kararı alındığının da farkında değiller. Acımasızca bunu değiştirmeye çalışan bir kuruluş, gazeteci Alison Weir tarafından kurulan ve Amerikalıların hükümetlerinin İsrail'e verdiği destekten nasıl zarar gördüğünü ortaya çıkarmayı amaçlayan If Americans Knew'dir.

Mübadele: Dinler arası herhangi bir şeyi sevenler için (kim olduğunuzu biliyorsunuz), bu, Hıristiyanlarla Kudüs'ün sadece geçmişte değil gelecekte de önemini tartışmak için mükemmel bir zamandır. İsrail, Yahudilerin Kudüs'teki tapınaklarını (Hz.Muhammed'in göğe yükseldiği noktada) İsa'nın dönüşünden önce yeniden inşa etmeleri gerektiğine inanan Hıristiyan Evanjelistlerin desteğine güveniyor; ki İrlanda’da John Nelson Darby öğretilerden türetilen bir İncil yorumlama biçimi olan dispensasyonelizmin bir parçasıdır. "İsrail'in yanındayım", en azından Güney'de popüler bir tampon çıkartmasıdır. Bazı Hristiyanlar sadece İsrail'in yanında olmaya hazır değil, aynı zamanda İsrail için ölmeye de hazır görünüyorlar. Amerikalı Korgeneral Richard Clark, İsrail'i savunurken ölmeye hazır Amerikan kara birlikleri olduğunu söyledi. Bunu ilk kez İsrail'i Gazze, Suriye ve Lübnan, yan, üç cephede savunmayı simüle eden Juniper Cobra Operasyonu adlı ABD-İsrail'in Şubat ayındaki en büyük ortak askeri tatbikatı için İsrail'deyken söyledi.

Miting: Filistinli aktivistler, El Nakbah'ın 70. yıldönümünü veya Siyonist kolonizasyon felaketini anmak için 15 Mayıs'ta dünyanın büyük şehirlerinde toplanmayı planlıyorlar. Yurtdışındaki Filistinlilerin Popüler Konferansı, Trump'ın büyükelçiliğini Kudüs şehrine nakletme çabalarıyla birlikte önem kazanan, Filistin'i destekleyen kurumları birleştirmenin yanı sıra, "Yurtdışındaki Filistinlilerin rolünü harekete geçirmek" için Beyrut’ta "Nakbah'ın 70. Yıldönümü" adlı bir kampanya başlattı."

Ramazan ayının son Cuma günü olan Kudüs Günü'nde cemaat namazlarının ardından Filistinlilere (ve tüm dünyadaki diğerlerine) yapılan zulmü protesto etmek için daha fazla Müslüman protestoya çıkmalıdır. 1980'de İmam Humeyni tarafından başlatılan ve 1988'de İslam Ülkeleri Teşkilatı tarafından onaylanan Kudüs Günü mitingleri, Malezya, Avusturya, Nijerya, Güney Afrika, Pakistan, İngiltere, Kanada ve ABD dahil olmak üzere tüm dünyada her yıl düzenleniyor.

İmam Humeyni, "Kudüs meselesi özel veya kişisel bir mesele değildir" dedi. “Bu ne tek bir ülkenin münhasır sorunu ne de tüm Müslümanların günümüzdeki sorunu. Aksine, geçmişte, günümüzde ve gelecekte her yaştan tektanrıcıları ve imanlı insanları ilgilendiren bir fenomendir.”

Kudüs Analiz