DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-05-2021 08:16   Güncelleme : 04-05-2021 08:16

Suudilerden, Şam’la normalleşme girişimi..

Üst düzey bir Suudi heyetinin, Şam’a giderek Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le görüştüğü bildirildi...

Suudilerden, Şam’la normalleşme girişimi..

Londra’dan yayın yapan Rey el-Youm gazetesi, Suudi istihbarat servisi başkanı Halid el-Humeydan başkanlığındaki bir heyetin bugün akşam Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le görüştüğünü öne sürdü.

Genel yayın yönetmenliğini ünlü gazeteci Abdulbari Atvan’ın yaptığı internet gazetesi Rey el-Youm’un haberine göre Şam’daki üst düzey diplomatik kaynaklar, Suudi istihbarat şefi Halid el-Humeydan’ın pazartesi günü başkent Şam’ı ziyaret ettiğini ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed ve güvenlik konularından sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı Ali Memluk’le görüştüğünü doğruladı.

Söz konusu kaynaklar, görüşmede iki ülke arasında tüm ilişkilerin yeniden kurulmasına bir ilk adım olması için Şam’daki Suudi konsolosluğunun yeniden açılması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Gazeteye bilgi veren kaynaklara göre Suudi heyeti, Suriyeli yetkililere, Suudi Arabistan’ın Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesinden ve Cezayir’de yapılacak olan Arap zirvesine katılmasından memnuniyet duyacağını iletti.

Rey el-Youm gazetesi, Suudilerin bu açılımının İran’la Suudiler arasında Irak’ta iki hafta önce yapılan bir gizli bir görüşmeden ve Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman’ın katıldığı bir televizyon programında İran’la iyi ilişkiler kurmak istediklerini söylemesinden sonra geldiğine dikkat çekti.

Suudilerin Suriye karşıtlığının Suriye’nin İran’la olan yakın ilişkilerinden kaynaklandığına dikkat çeken gazete, İran’la Bağdat’ta yapılan gizli görüşmenin ve Biden yönetiminin İran’la nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma çabasının Suudilerin tavrında değişiklik yarattığını öne sürdü.

Suudilerin İran – Suriye eksenine yakınlaşarak, Yemen savaşından çıkmayı kolaylaştırmak istediğini belirten Rey el-Youm gazetesi, Suudi yönetiminin Suriye muhalefeti ile ve Riyad’da bizzat Suudilerin kurduğu Suriyeli muhaliflerin ‘Yüksek Müzakere Komitesi’ ile ilişkilerini tamamen dondurduğunu ve bunların resmi bürolarını kapattığını bildirdi.

Suudi Arabistan, 2012 yılında Suriye ile diplomatik ilişkilerini kesmişti. Suudilerin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye ile ilişkilerinin kötüleşmesinin ardından Suriye’ye yakınlaşmaya çalıştıkları; ancak Şam’ın Suudilerin ilişkilerin normalleştirilmesi için öne sürdüğü şartları reddettiği öne sürülüyordu.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn gibi Suudi nüfuzu altındaki ülkeler, geçtiğimiz yılın sonlarında Suriye ile ilişkilerini normalleştirmiş ve Şam’daki elçiliklerini açmıştı.

YDH