SİVİL TOPLUM
Giriş Tarihi : 02-05-2021 11:05   Güncelleme : 04-05-2021 08:33

Mazlumder:Delil Karartma Nitelikli Genelgelerle İşkence Ve Kötü Muamelenin Üstünün Örtülmesi Kabul Edilemez

Mazlumder:Delil Karartma Nitelikli Genelgelerle İşkence Ve Kötü Muamelenin Üstünün Örtülmesi Kabul Edilemez

Mazlumder Genel Merkezi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan “Ses ve görüntü kaydı alınması” konulu iç genelgeye,  basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Mazlumder, varlığı inkar edilmeyen "genelge" ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlali bahane edilerek; kolluk faaliyetleri sırasında ses ve görüntü alınmasına fırsat verilmemesi, kayıt yapan kişilerin engellenmesi, bu kişiler hakkında şartlar oluşmuşsa adli işlem yapılması konusunda talimat verilmesini hukuka aykırı olarak değerlendirdi.

Emniyetin, evlerin balkonlarına kadar sarkan mobese kameraları ile bütün toplumsal hayatı hukuka aykırı bir şekilde izlemesinin, sokaktaki kolluk faaliyetleri sırasında özel hayatı ve kişisel verileri öne çıkararak ses ve görüntü kaydını engelleme çabasını, açık bir tutarsızlık ve  esaslı bir hukuksuzluk olarak değerlendiren Mazlumder, düzenlemenin gerçek amacının “işkence ve kötü muamele nitelikli eylemlerin örtülmesi” olduğu yönündeki şüpheleri izale etmek için, bahse konu genelgenin yürürlükten kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Polisten kaynaklanan ihlallerin en azından bir kısmını engelleme noktasında önemli bir araç olan ses ve görüntü kaydının genelge ile yasaklanmasının, delil karartma refleksinden başka anlamı olmadığını söyleyen Mazlumder: “Kamu görevi yapan polisin o andaki eylemlerinin hiçbiri özel hayat kapsamında değerlendirilemez. Kolluk kaynaklı kötü muamele ve şiddetin önüne geçmek için; yasaklama şöyle dursun, mümkünse yaka kartı olarak taşınacak kameralar ile tüm kolluk faaliyetinin kayıt altına alınması gerekmektedir” dedi.

İşlenen bir suçun delilini oluşturmak adına tüm vatandaşların görüntü kaydı alma hakkına sahip olduğu söyleyen Mazlumder, bu genelge ile “kayıtlara el koyun!” demek, açıkça “suç işleyin!” demek olduğunu, Polisin vatandaşın elindeki videoyu silmesi, özel verilerin hukuka aykırı bir şekilde elde edilmesi suçunu oluşturduğunu belirtti.

Genelgenin suçu örtme, sivil vatandaşlara hukuka aykırı müdahale ve gözaltı talimatı da içerdiği ifade eden Mazlumder, suç teşkil eden bu emre uyulmasının da hukuksuz olacağını vurguladı.

Mazlumder, söz konusu genelgenin hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, genelgenin iptal edilmesi için dava açacaklarını da belirtti

Hertaraf