DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-05-2021 11:38   Güncelleme : 01-05-2021 11:38

Amerika’dan Viyana İran ile nükleer anlaşma müzakere değerlendirmesi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Viyana’da devam eden nükleer anlaşma müzakereleriyle ilgili açıklamada bulundu.

Amerika’dan Viyana İran ile nükleer anlaşma müzakere değerlendirmesi

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Viyana görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini söylemek doğru olur; ama nihayetinde resmi olarak bir anlaşmaya varılmadan önce daha fazla tartışma gerekli” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Görüşmelerde önümüzde uzun bir yol var ancak müzakereciler arasında bir anlaşma ulaşılabilir görünüyor” ifadelerini kullandı.

Ned Price, “İran delegasyonu ile dolaylı olarak iletişim kurmayı başardık; ancak yine de ilerlemek için büyük bir mesafe var” diyerek, müzakerelerin dolaylı olarak devam edeceğine işaret etti.

Nisan ayı başlarında Viyana’da başlayan nükleer anlaşma müzakereleri, BM Güvenlik Konseyi üye ülkeleri aracılığıyla ABD ve İran arasında yürütülüyor. 

İran, anlaşmanın yeniden yürürlüğe koyulması için, eski ABD Başkanları Barack Obama ve Donald Trump dönemlerinde getirilen yaptırımların tek seferde kaldırılmasını şart koşuyor. ABD yönetimi bu konuda geçtiğimiz hafta bir taslak sundu. Taraflar uzman grupların ortak çalışmaları eşliğinde müzakerelere devam ediyor.

İsrail rejimi ABD’yle koordinasyon içinde

Viyana’daki müzakereler devam ederken, İsrail rejiminden üst düzey yetkililer de Amerikalılarla görüşmeler yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Perşembe günü, İsrail rejimi istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen ve İsrail’in Washington Büykelçisi Gilad Erdan ile bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından basına herhangi bir açıklama yapılmadı.

Salı günü de İsrailli ve Amerikalı ulusal güvenlik danışmanları Washington'da bir araya geldi.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada ABD ve İsrail, İran’ın nükleer silah edinmemesi konusunda mutabık olduklarını ve İran’ın balistik füze programıyla ilgili ortak bir çalışma grubu oluşturacaklarını duyurdu. 

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “İki ülke, İran’ın bölgede oluşturduğu büyük tehdit konusunda mutabıktır.  ABD, İsrail’in kendisini koruma hakkına sarsılmaz şekilde destek vermeye devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

Siyonist rejim basını Salı günkü görüşmelerin atmosferini överken “ancak gün sonunda değişen bir şey olmadı. ABD ve İsrail, nükleer anlaşmaya dönüş konusunda aynı fikirde değiller ve Viyana'daki müzakereler ilerliyor” diye yazdı.

İsrail rejimi, Amerika’nın İran ile nükleer anlaşmaya dönmesini istemiyor. İki ülke bu konuda anlaşmazlık yaşıyor. 

Geçtiğimiz haftalarda İsrail rejimi tarafından yapılan açıklamalarda, ABD nükleer anlaşmaya dönse de İsrail’in bu anlaşmayı kabul etmeyeceği ve ona uymayacağı ifade edilmişti.

YDH