FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 24-04-2021 11:28   Güncelleme : 24-04-2021 11:28

İşgalci İsrail'in tüm engellemelerine rağmen yaklaşık 60 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da buluştu...

İşgalci İsrail'in tüm engellemelerine rağmen yaklaşık 60 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da buluştu...

Ramazan ayının ikinci Cuma namazını kılmak için binlerce Filistinli, Kudüs'ü Batı Şeria'dan ayıran kontrol noktalarından geçerek Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescidi Aksa'ya akın etti.

Uzun bir yolculuğun ardından yaklaşık 60 bin Filistinli Mescidi Aksa'ya ulaşırken, binlercesinin işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail polislerince girişine izin verilmedi.

Mescidi Aksa’da Cuma namazını kılmak için Filistinliler, sabahın erken saatlerinden itibaren 1948 yılında işgal edilen bölgelerden özellikle de Ummu'l-Fahm ve el-Celil’den otobüslerle Kudüs’e doğru yola çıktı.

İsrail işgal güçleri, Filistinli Amir Ebu Meyyale’yi Mescidi Aksa'da namaz kılmak için Esbat Kapısı'ndan geçtiği sırada gözaltına aldı.

Mescidi Aksa’da cuma hutbesini okuyan Şeyh Muhammed Hüseyin, işgal güçleri ve Siyonist yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya girmesine izin verilmemesi çağrısında bulundu.

Şeyh Hüseyin, işgal güçlerinin Kudüslülere saldırmaya devam ettiğine ve Yahudi yerleşimcilerin de Müslümanların öldürülmesine yönelik çağrılar yaptığına dikkat çekti. 

Filistinli vatandaşların Mescidi Aksa’ya akın etmesinin ve burada namaz kılmalarının işgal güçlerini rahatsız ettiğini aktaran Şeyh Hüseyin, mukaddes toprakların gerçek sahibinin Kudüs halkı olduğunu vurguladı.

Filistin Enformasyon Merkezi