DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-04-2021 09:04   Güncelleme : 21-04-2021 09:04

26 Mayıs’ta yapılacak Suriye cumhurbaşkanlığı seçimi için kadın aday

26 Mayıs’ta yapılacak Suriye cumhurbaşkanlığı için Bayan Fatin Ali Nehar’ın da adaylık başvurusunda bulunduğu açıklandı.

26 Mayıs’ta yapılacak Suriye cumhurbaşkanlığı seçimi için kadın aday

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Suriye Meclis Başkanı Hammude Sabbağ, Anayasa Mahkemesinin meclisi, Bayan Fatin Ali Nehar’ın cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık başvurusunda bulunduğu konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

Haberde, Bayan Fatin Ali Nehar’ın Suriye cumhurbaşkanlığı seçimi için şimdiye kadar adaylık başvurusunda bulunan üçüncü kişi olduğu bildirildi. 

Suriye Meclis Başkanı Hammude Sabbağ, dün yaptığı açıklamada Abdullah Sellum Abdullah ve Muhammed Firas Yasin’in 26 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimine adaylık başvurusunda bulunduklarını söylemişti.

Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık başvurusunda bulunan ilk kadın olan Fatin Ali Nehar’ın 1971 yılında doğduğu ve Şam Üniversitesi hukuk fakültesi mezunu olduğu bildirildi.

2009 yılından beri Kuneytra barosuna kayıtlı olarak avukatlık yapan Bayan Fatin Ali Nehar’ın babası Ali Nehar’ın da Suriye ordusundan emekli bir subay olduğu belirtildi.

Suriye Meclis Başkanı cumhurbaşkanlığı seçimleri için Anayasa Mahkemesine adaylık başvurularının 19 Nisan’da başladığını ve aday olmak isteyenlerin 28 Nisan’a kadar başvuruda bulunabileceklerini söyledi.

YDH