DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-04-2021 09:32   Güncelleme : 18-04-2021 09:32

Amerikalılar IŞİD’i nerede istihdam ediyor?

Amerikan güçlerinin Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki cezaevlerinden tahliye ettiği IŞİD’çileri nerede ve nasıl kullandığı ortaya çıkmaya başladı.

Amerikalılar IŞİD’i nerede istihdam ediyor?

İran’da yayımlanan Maşrık gazetesi, Irak’ın batısındaki gelişmeleri yakından izlediğini belirttiği bir saha kaynağına dayandırdığı haberinde Amerikalıların Suriye – Irak sınırını terörist istihdam alanı olarak kullandığını bildirdi.

Maşrık gazetesine açıklamada bulunan saha kaynağı, Irak’taki direniş gruplarının el-Enbar ilinin kuzeydoğusundaki el Kerme bölgesinde ve güneybatısındaki Treybil – el-Velid sınır kapısı civarındaki gizli IŞİD unsurlarını tespit etmek için operasyonlara başladığını belirtti.

Söz konusu kaynaklar, operasyonun ayrıntılarıyla ilgili olarak: “Irak güvenlik güçleri, el-Enbar ilinin merkezi olan Ramadi ekseninde operasyon yaptılar. Bu operasyonlar sırasında Zenkura bölgesinde IŞİD terör örgütüne ait 16 havan topu ve çok sayıda patlayıcı ele geçirildi” dedi.

Ramadi ekseninin ve el-Enbar’ın kuzeydoğusundaki el-Kerme’nin birkaç defa temizlenip güvenli hale getirildiğini belirten kaynaklar, “bölge sakinlerinden bazılarının teröristlerle işbirliği yapması ve bu bölgenin IŞİD unsurlarının bulunduğu Sarsar Gölü’ne ve Selahaddin linin güneybatısına yakın olması, IŞİD’in gizli unsurlarının yeniden sızmasına imkan sağladı” diye konuştu.

Söz konusu kaynaklara göre bu iki önemli ve hassas eksen, başkenti “Bağdat – Felluce – Ramadi – el-Hadise ve el-Kaim” yolu ve “Bağdat – Felluce – Ramadi – Rutba ve el-Velid” yolu üzerinden Irak’ın Suriye sınırına bağlaması bakımından bu bölgenin önemini iki kat arttırıyor. 

Irak güvenlik güçlerinin “Treybil – el-Velid” sınır kapısının güney ekseninde yaptıkları operasyonlarda IŞİD’in gizli unsurlarına ait çok sayıda askeri teçhizat ele geçirdiğini belirten saha kaynakları, Amerika’nın IŞİD unsurlarının bölgeye sızmasındaki rolüyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Treybil – el-Velid sınır kapısının güneydoğu ekseni Suriye ve Ürdün sınırı yakınında bulunmaktadır ve IŞİD unsurlarının bulunduğu bu alan, terörist Amerikan ordusunun işgali altındaki Suriye’nin Tenef bölgesinin yakınındadır. 

Amerikan askerleri bu eksende IŞİD’in gizli teröristlerini örgütlüyor ve onların Irak’a girmeleri için gerekli şartları yaratıyorlar. 

Öte yandan el-Kaim sınır kapısından (el-Enbar’ın batısı) el-Velid sınır kapısına (el-Enbar’ın güneybatısı) kadar olan bölge ile Suriye’nin Deyr ez-Zor ilinin güneyi ve Humus ilinin güneydoğusu 230 kilometre ortak sınıra sahiptir ve bu konum bu eksenin önemini arttırmaktadır.”  

Irak – Suriye sınırının büyük ölçüde çöl bölgelerinden oluştuğuna dikkat çekilen haberde bu coğrafi şartların IŞİD’in gizli teröristleri için elverişli ortam oluşturduğunu bildirdi.

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonu 14 Nisan’da Amerikan askerlerinin Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolü altındaki el-Kebibe cezaevinden tahliye ettikleri IŞİD teröristlerini Şeddadi’deki yasadışı üslerine naklettiklerini bildirmişti.

Bu haberden birkaç gün önce de Suriye resmi haber ajansı SANA, Amerikan güçlerinin  Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki bir cezaevinden çıkardığı 60 teröristi Suriye’nin en büyük petrol bölgesi olan el-Ömer petrol sahasına taşıdığını bildirmişti.

YDH