FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 17-04-2021 09:42   Güncelleme : 17-04-2021 09:42

17 Nisan Filistinli Esirler günü: Binlerce esir özgürlüğü bekliyor...

Filistin’deki İsrail zulmünün acı boyutlarından birini de Filistinli esirler konusu oluşturuyor

17 Nisan Filistinli Esirler günü: Binlerce esir özgürlüğü bekliyor...

 İsrail zindanlarında maruz kaldıkları tüm zulümlere rağmen direnen Filistinlilerin sessiz çığlığı duyulmayı bekliyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Filistin Ulusal Konseyi, 17 Nisan tarihini “Filistin Esirler Günü” olarak ilan etmişti. 1974 yılından bu yana söz konusu tarihte Filistinli esirlerin acı durumu dünya kamuoyunun gündemine getirilmeye çalışılıyor ve böylece işgalci İsrail rejiminin insanlık dışı uygulamalardan geri adım atmasının sağlanması amaçlanıyor.

1967’DEN BERİ YAKLAŞIK BİR MİLYON KİŞİ TUTUKLANDI

Filistinli esirlerin maruz kaldığı zulümler, 47 yıldır olduğu gibi bugün de “Filistin Esirler Günü” kapsamında dile getiriliyor. Açıklanan son verilere göre 1967 yılından bu yana yaklaşık bir milyon Filistinli tutuklanırken halihazırda işgalci İsrail rejimi hapishanelerinde dört bin dört yüz elliyi aşkın Filistinli mahkûm bulunuyor. Geçmişten günümüze toplam iki yüz yirmi iki Filistinlinin vefat ettiği İsrail zindanlarında beş yüzü aşkın hasta tutuklu olduğu ifade ediliyor.

TUTUKLULUK İÇİN SUÇ İSNADINA GEREK YOK

Filistinli kaynakların aktardığına göre İsrail rejimi zindanlarında bulunan dört bin dört yüz elli mahkûmun üç yüz altmış beşi idari tutuklu kapsamında yer alıyor. ‘İdari tutukluluk’ adı verilen uygulamayla Filistinliler bir ila altı aya kadar alıkonabiliyor. Alıkonan kişinin “İsrail’in güvenliği için tehlike oluşturduğu yönünde karar verilmesi halinde ise suç isnadında dahi bulunulmaksızın tutukluluk süresi beş yıla dek uzatılabiliyor.

YÜZÜ AŞKIN ÇOCUK, OTUZ BEŞ DE KADIN VAR

İşgalci İsrail rejimi zindanlarındaki binlerce tutuklunun azımsanamayacak bir kesimini çocuklar ve kadınlar oluşturuyor. Buna göre İsrail zindanlarında yüzü aşkın çocuk ve on biri anne olmak üzere otuz beş kadın bulunuyor. Öte yandan İsrail zindanlarındaki iç acıtan tablonun bir diğer kısmı da hasta tutuklulardan meydana geliyor. Son açıklanan verilere göre Filistinli yedi yüz mahkûm hastalıklarla karşı karşıya olurken üç yüz mahkûm ise kronik hastalığa sahip bulunuyor. İsrail zindanlarındaki Filistinli mahkûmların onunun da kanser hastalığına yakalandığı kaydediliyor.

ALTMIŞ YEDİ MAHKÛMUN ÖLÜMÜNDE TIBBİ İHMAL VAR

Geçmişten bugüne iki yüz yirmi iki Filistinli mahkûm dünya imtihanını İsrail zindanlarında tamamladı. Söz konusu mahkûmların yetmiş beşinin kasten öldürüldüğü, altmış yedi kişinin ise tıbbi ihmale maruz kaldığı belirtiliyor. Öte yandan İsrail hapishanelerinde ölen yetmiş üç kişinin de işkence sonucunda son nefesini verdiği ifade ediliyor. İşkence konusu İsrail zindanlarında sıradan hale gelirken Filistinli mahkûmların çok büyük kısmının işkenceye maruz kaldığı biliniyor.

TÜRLÜ TÜRLÜ ZULÜMLER UYGULANIYOR

Filistinli mahkûmlar, İsrail hapishanelerinde çeşitli zulümlerle karşı karşıya bulunuyor. Kasıtlı tıbbi ihmal ve fiziki işkencenin yanı sıra mahkûmlara psikolojik baskı da uygulanıyor. Mahkûmların aileleriyle görüştürülmemesi gibi uygulamaların haricinde tek kişilik hücre cezaları, sağlıksız koşullar ve baskınlar gibi hususlar da İsrail

Zindanlarındaki zorluklar arasında yer alıyor. Öte yandan İsrail yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgını konusunda da önleyici tedbirleri almamakla suçlanıyor. Bu bağlamda son edinilen bilgilere göre İsrail hapishanelerinde Kovid-19’a yakalanan Filistinli tutuklu sayısı üç yüz otuz dörde yükselirken kırk mahkûmun sağlık durumu da diğer mahkûmlara kıyasla daha ciddi durumda bulunuyor.

Bekir Şirin / Milli Gazete