DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-04-2021 12:07   Güncelleme : 19-04-2021 09:25

'Azerbaycan'daki Müslümanlara yönelik zulme sessiz kalmayalım' çağrısı

Azerbaycan yönetimi maalesef ülkedeki alimleri, din görevlilerini ve İslam Partisi yetkililerini haksız yere zindana atmaya devam ediyor.

'Azerbaycan'daki Müslümanlara yönelik zulme sessiz kalmayalım' çağrısı

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmi partilerinden biri olan İslam Partisi’nin başkanı din alimi Hacı İlham Aliyev'in hukuksuz bir şekilde tutuklanarak uzun yıllar hapse mahkum edilmek istendiği belirtildi.

Konuyla ilgili Kudüs Gönüllülerinden yapılan açıklama şöyle oldu:
 

BU ZULME SESSİZ VE TEPKİSİZ KALMAYIZ

Azerbaycan İslam Partisi Genel Başkanı Sayın İlham Aliyev'in hakkında sürdürülen yargılama ve hakkında istenen 18 yıl hapis cezası dolayısıyla, öncelikle; Türkiyeli müslümanlar ve Kudüs Gönüllüleri olarak bu hukuksuz yargılamadan duyduğumuz derin üzüntüyü bütün dünya kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Zira bu yargılama bütün özgür vicdanlarda büyük bir şok oluşturmuştur ve böyle bir zulüm karşısında sessiz ve tepkisiz kalmak mümkün değildir.

Türkiyeli müslümanlar olarak, değerli İslam alimi Hacı İlham Aliyev'i mütevazi ve müşfik, gayretli ve merhametli yönüyle tanıdığımız gibi, Filistin ve Kudüs davasına nasıl sahip çıktığını, İslam hükümleri ve mukaddasını nasıl savunduğunu, hak, adalet ve onurun ikamesi için nasıl bir mücadele verdiğini çok iyi biliyoruz. Zira o bir Peygamber varisi olarak üzerindeki sorumlulukların bilinciyle hareket eden üstün bir şahsiyettir. Onun şahsiyetinde ilim ve irfanı, hak ve adaleti görüyoruz.

Şimdi nasıl oluyor da, böylesi değerli bir İslam alimi, Azerbaycan halkının bu şerefli evladı o ülkenin mahkemelerinde yargılanıp tutuklanıyor ve hakkında ağır hapis cezaları isteniyor? Böylesi bir haksızlık, ve böylesi bir zulmün arkasında yatan neden nedir ve böylesi bir tuğyanın arkasındaki eller kimin elleridir?

Küresel emperyalizm ve siyonizmin bütün İslam dünyasında olduğu gibi, Azerbaycan'da da sürekli fesat peşinde koştuğunu, özellikle de ülkenin dindarlarına, hususen siyonizmin karşısına dikilen ve Filistin davasını savunan gayretli evlatlarına karşı nasıl komplo ve kumpaslar içinde olduğunu çok iyi biliyoruz ve bunun tanıklarıyız.

Bugün İslam Partisi Genel Başkanı hakkında yapılan yargılama ve hakkında istenen ağır hapis cezaları da kuşkusuz ki, bu küresel mihrakların Azerbaycan içindeki uzantıları ve kuklaları eliyle ortaya çıkan zulüm ve tuğyanın bir tezahürüdür; zira bu fasit ve hain unsurlar emperyalizm ve siyonizme hizmet noktasında kendilerine verilen görevleri yerine getirmektedirler.

Azerbaycan halkının bu şerefli alimi Hacı Aliyev, Ermeni işgali altındaki Azerbaycan toprakları ile siyonistlerin işgali altındaki Filistin topraklarının özgürlüğünü birbirinden ayırmadan savunduğu için onun yüreği hem Karabağ'da hem Kudüs'te olmuştur. İşte bugün Karabağ'ı özgürleştiren yiğitlerin yüreği ile, siyonist işgalcilerin karşısında direnen yiğitlerin yüreği, onların hem kardeşi hem de hocası olan Hacı İlham'ın o pak yüreğinin parıldayan halidir.

O halde nasıl oluyor da, bugün hem Karabağ cephesindeki yiğitlerimizi ve şehitlerimizi selam ve takdir ile anarken, diğer taraftan onları yetiştiren ve eğiten alimleri ve liderleri ağır suçlamalar ile suçlayıp mahkum ediyoruz? Acaba Azerbaycan yönetimi için bundan daha büyük bir çelişki ve zül olabilir mi? Acaba bu durum, Azerbaycan halkının manevi ve milli şahsiyetinin ağır ve kaba bir şekilde çiğnenmesi değil mi?

Allah Tebareke ve Teala, Kur'an'da müminleri tarif ederken “onlar bir zulüm ve haksızlığa uğradıklarında birbirleriyle yardımlaşırlar” buyururarak İslam Ümmeti'ne asla terk edilemeyecek temel bir görev yüklemektedir. Müslüman olan herkes, uzakta ya da yakında olsun zulüm ve haksızlığa uğrayan diğer kardeşlerinin yanında olmalı ve gücü yettiğince yardımına koşmalıdır.

Bizler de bu sorumluluğumuzdan hareketle Türkiyeli müslümanlar ve Kudüs Gönüllüleri olarak, Azerbaycan İslam Partisi Genel Başkanı Sayın İlham Aliyev'in şahsına yönelik bu ağır zulme ve hukuksuzluğa şiddetle tepki gösteriyor: siyonist ve fasid ellerin yol açtığı bu haksızlıklar karşısında hiç bir zaman sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızı en yüksek sesle dile getiriyoruz.

Bu vesileyle 12 Nisan tarihinde mahkemesi yapılacak olan Azerbaycan İslam Partisi Genel Başkanı Sayın İlham Aliyev'in yanında olduğumuzu, ona yönelik zulüm ve haksızlıklara sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızı bütün kamuoyuna ve özgür vicdanlara ilan ediyoruz.

KUDÜS GÖNÜLLÜLERİ