DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-04-2021 10:45   Güncelleme : 19-04-2021 09:25

Washington Post: IŞİD’in şimdiki lideri ABD casusuydu...

Washington Post gazetesi, IŞİD’in şimdiki lideri Ebu İbrahim el-Haşimi’nin 2008 yılında Amerika için çalışan bir casus olduğunu açıkladı.

Washington Post: IŞİD’in şimdiki lideri ABD casusuydu...

Washington Post gazetesi, gerçek adı Emir Muhammed Said Abdurrahman el-Mevla olan IŞİD’in şimdiki liderinin 2008 yılında örgütün üst düzey liderlerinin Amerika tarafından öldürülmesine yardım eden bir casus olduğunu açıkladı.

Ebu Bekir Bağdadi’nin öldürülmesinden sonra IŞİD’in liderliğine getirilen terörist, şu an ‘Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’ adını kullanıyor.

Gizli sorgu raporlarına dayandırılan habere göre şu an IŞİD’in liderliğini yapmakta olan Ebu İbrahim el-Haşimi, 2008 yılında “M060108-01” numaralı bir tutuklu olarak Amerikan güçleriyle yakın işbirliği yaptı.

Habere göre Amerikalılar tarafından “alışılmadık derecede konuşkan” ve “örnek bir mahkum” olarak tasvir edilen IŞİD lideri, 2008 yılında birkaç gün süren bir sorgunun ardından örgütün medya kanadığının gizli karargahının nasıl bulunacağına, binanın dış kapısının rengine hatta binaya giriş saatlerine varıncaya kadar Amerikalılara çok net istihbaratlar verdi.

IŞİD Lideri Ebu İbrahim’in o dönemde Amerikalılar tarafından IŞİD’in iki numaralı adamı olarak aranan Fas asıllı İsveç vatandaşı Ebu Kasvara’nın bulunmasına da çok yardımcı olduğunun belirtildiği haberde onun Kasvara’nın bulunduğu yerin haritasını çizdiği ve özel kuryesinin adını verdiği Amerikalıların da bu sayede Kasvara’yı öldürdüğü ifade edildi.

YDH