GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 11:21   Güncelleme : 05-04-2021 11:23

Mustafa Armağan'dan Montrö yorumu: Fesih için bir engel yok!

Tarihçi Prof. Dr. Mustafa Armağan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye'nin Montrö Anlaşmasından çekilebileceğini ve bunun önünde hiç bir engel olmadığını ifade etti.

Mustafa Armağan'dan Montrö yorumu: Fesih için bir engel yok!

Mustafa Armağan, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin tartışmalar hakkında yaptığı değerlendirmede, "Montrö'nün fesih süreci başlayacaktır. Bu kadar. Önünde bir engel yok" dedi.

"Montrö'nün fesih süreci başlayacaktır"

Emekli amiraller Montrö'yü de okumamış diyen Aramağan, "Madde 28'e göre bal gibi feshedilir. Öyle mantıksız bir sözleşme ki, tadilini zorlaştırıyor ama feshine kapıyı sonuna kadar açıyor. Madde 28 '20 yıl dolunca taraflardan biri FESİH İHBARNAMESİ gönderirse 2 yıl içinde fesholunacaktır' diyor. Madde 28 Öz Türkçeye çevireceğim diye bulanıklaştırılmış ama anlaşılabiliyor. Süre 20 yıl, 20 yıl içinde fesih ihbarnemesi yapılmamışsa sonrasında sona erdirme (fesih) ön-bildirimi (ihbarnamesi) herhangi bir zamanda yapılabilir. Fransa'ya yapılacak, o da ilgili taraflara bildirecek. Türkiye Cumhuriyeti de Montrö Sözleşmesinde Akit (imzacı) devletlerden biri olarak. 28.maddeye binaen Montrö'nün feshini istediğine dair ihbarnameyi Fransa'ya gönderecek ve Montrö'nün fesih süreci başlayacaktır. Bu kadar. Önünde bir engel yok Yeter ki çıkarımıza olsun. Topunuz Gelin. Amerika Birleşik Devletleri'nin Montrö Sözleşmesinde imzası yoktur ve taraf değildir." ifadelerini kullandı.

Doğruhaber