GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-04-2021 13:47   Güncelleme : 04-04-2021 13:47

103 emekli amiralin bildirisine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı..

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili re’sen soruşturma başlattı.

103 emekli amiralin bildirisine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı..

Emekli 103 amiral, Meclis Başkanı Şentop'un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin de Cumhurbaşkanı imzası ile feshedilebileceği yönündeki ifadeleri Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Sarı'nın "takke ve cübbe giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bildiri yayımladı.

“LOZAN’I TAMAMLAYAN BÜYÜK DİPLOMASİ ZAFERİ”

Bildiride, "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir" denildi.

ANKARA BAŞSAVCILIĞI’NDAN JET HIZIYLA GELEN SORUŞTURMA

Emekli amirallerin bildirisinin ortaya çıkmasından kısa süre sonra hükümet ve AKP kanadından tepki gelirken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu sabah "bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re’sen soruşturma başlatılmıştır" açıklaması yaptı.

Cumhuriyet