GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 10:35   Güncelleme : 01-04-2021 10:35

İşgalci İsrail medyası manşetleri attı! Türkiye İsrail'e büyükelçi gönderiyor!

Siyonist İsrail medyası Türkiye İsrail'e büyükelçi göndermeye hazır olduğunu manşetten duyurdu. Mısırla normalleşmek için 'İhvan'ı susturan Türkiye'nin Hamas'ı da susturacağı' öne sürüldü.

İşgalci İsrail medyası manşetleri attı! Türkiye İsrail'e büyükelçi gönderiyor!

İsrail'le normalleşme sırasına 4 ülke daha girdi. Siyonist Başbakan Binyamin Netanyahu, seçim vaadi olarak 4 Orta Doğu ülkesiyle daha normalleşeceklerini söyledi. Filistin davasına ihanet edecek olan ilk ülkenin Suudi Arabistan olacağı tahmin edilirken, bir diğer ülkenin ise Türkiye olma ihtimali, giderek kuvvetleniyor.

VAKİT UZLAŞMA VAKTİ
Cumhurbaşkanı   Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Aralık Cuma günü namaz çıkışında Siyonist İsrail'le "münasebetimiz devam ediyor" şeklindeki sözleriyle Siyonist İsrail'e normalleşme için sinyal göndermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşmeye bu kadar istekli olması Siyonist İsrail medyasının da iştahını kabartmış geçtiğimiz hafta "Türkiye ile uzlaşmanın tam vakti!" manşetleri atmıştı.

TÜRKİYE SİYONİST İSRAİL'E BÜYÜKELÇİ GÖNDERMEYE HAZIR
Bugün ise İsrail medyası yeni bir manşet daha attı. Siyonist Hayom Gazetesi, "Türkiye'nin Siyonist İsrail'le yeniden büyükelçi göndermeye hazır" başlığını attı.

Türkiye son zamanlarda İsrail'e yönelik dış politikasını değiştirdiğini aktaran  Hayom gazetesi, üst düzey bir Türk yetkiliyi kaynak gösterdi. Türk kaynak, "Türk hükümeti, İsrail'in de eş zamanlı olarak büyükelçi atamayı taahhüt etmesi halinde, Tel Aviv'e büyükelçi atamaya hazır olduğunu iletti” ifadelerini kullandı.

"İHVAN'I SUSTURAN TÜRKİYE HAMAS'I DA SUSTURABİLİR!"
Darbeci Sisi yönetimi ile normalleşme dönemine giren Ankara'nın İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) hareketine bağlı Al Sharq, Mekameleen TV ve Watan adlı üç kanaldan eleştirilerini yumuşatmasını istemesinin fırsat olduğunu vurgulayan Hayom gazetesi şu ifadeleri kullandı:

Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesinde en büyük sorun üst düzey Hamas yetkililerinin Türkiye toraklarında bulunması. 

Türk yetkililer 20 Mart'ta Müslüman Kardeşler'e bağlı İstanbul merkezli TV kanallarına Mısır'a yönelik eleştirileri derhal durdurma emri verdi. Bu, İsrail'in Türkiye ile ilişkileri yeniden tesis etmeyi kabul etmesi halinde, Erdoğan hükümetinin İstanbul'da ikamet eden üst düzey Hamas liderlerini görevden almak için çalışabileceğini gösterebilir. Hamas, Müslüman Kardeşler'in bir parçası.

YÜZYILIN SAFTASI NEDENİYLE ELÇİ ÇEKİLMİŞTİ
Sözde Yüzyılın anlaşması ile ABD Başkanı Donald Trump'ın işgal altındaki Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasıyla Türkiye Mayıs 2018'de Tel Aviv'deki büyükelçisini geri çekmişti.

Öte yandan Dışişleri Bakanılığı tarafından gerçekleştirilen 2020 büyükelçi atamaları kapsamında Türkiye 2 yıl sonra Siyonist İsrail'e Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş'ı elçi olarak atadığı öne sürülmüştü.

Milli Gazete