GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 08:26   Güncelleme : 31-03-2021 08:28

İşgalci İsrail basını: Türkiye, İsrail rejimiyle normalleşmeye hazır..

İsrail basını, Türkiye’nin İsrail’e yeninden büyükelçi göndermeye hazır olduğunu bildirdiğini öne sürdü.

İşgalci İsrail basını: Türkiye, İsrail rejimiyle normalleşmeye hazır..

Israel Hayom’a demeç veren üst düzey bir Türk yetkili, İsrail rejiminin de Türkiye’ye büyükelçi göndermeyi taahhüt etmesi halinde Türkiye’nin İsrail’e büyükelçi göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Dean Shmuel Elmas imzalı haberde Türkiye’nin İsrail rejiminin eski müttefiki olduğu hatırlatıldı ve iki taraf arasındaki temel ihtilafın üst düzey Hamas liderlerinin Türkiye’de bulunması olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aralık ayında “Türkiye, İsrail’le ilişkilerini geliştirmek istiyor, İsrail’le istihbarat işbirliğimiz devam ediyor” diye açıklama yaptığını belirten Israel Hayom gazetesi, yıllar süren gerilimli ilişkilerin ardından Türkiye’nin genel anlamda bölgeye, özelde de İsrail’e yönelik politikasını değiştirmekte olduğunu yazdı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ırkçı İsrail rejimi ile ilişkilerini normalleştirmesini “Filistin davasına ihanet” diye nitelemişti

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Dışişleri bakanlığı geçtiğimiz yılın ağustos ayında konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı:

“BAE liderliğinin, Filistin halkının ve yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail ile müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiçbir şekilde yoktur. Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir."

YDH