ANALİZ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 09:12   Güncelleme : 28-03-2021 09:12

Yasin Kuruçay: İnsan olarak, Müslüman olarak görevimiz toplumu ifsat eden her uygulamayı değiştirmektir..

Kendi inanç ve medeniyet anlayışımıza dayalı hukuk ve eğitim sistemine ihtiyacımız var”

Yasin Kuruçay: İnsan olarak, Müslüman olarak görevimiz toplumu ifsat eden her uygulamayı değiştirmektir..

Tehdit alan eğitimci yazar Yasin Kuruçay Milli Gazete'ye konuştu: 

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına sevindiği gerekçesiyle sözlü saldırıya uğrayan ve telefonla tehdit edilen Eğitimci Yasin Kuruçay gazetemize konuştu. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasıyla ülkemizdeki sorunların bitmediğini dile getiren Kuruçay, “Bizim insan olarak, Müslüman olarak ve vatandaş olarak görevimiz toplumu ifsat eden her uygulamayı değiştirmektir” diye konuştu.

Sahip olduğu alt metinle gayri ahlaki durumların meşru görülmesinin yolunu açan ve aile yapımızı derinden sarsan İstanbul Sözleşmesi iptal edilmişti. Türkiye, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, toplumun büyük kesimi tarafından tepkiyle karşılanan İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararda, “Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3’üncü Maddesi gereğince karar verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.


 
KARAR MEMNUNİYETLE KARŞILANDI
Büyük bir tepki gören ve kaldırılması yönünde sık sık talepte bulunulan İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılınması yönündeki karar kamuoyunun geniş kesiminde memnuniyetle karşılandı. Ülkemizin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasının ardından sosyal medya platformlarında sevinç paylaşımlarında bulunulurken bu doğrultuda mesaj paylaşan isimlerden biri de Eğitimci Yasin Kuruçay oldu. Kuruçay, Twitter paylaşımında, “İstanbul Sözleşmesi feshedildi! Elhamdülillah... Yıllardır yaptığımız mücadele karşılık bulmuş, İstanbul Sözleşmesi iptal edilmiştir. Türkiye’nin önüne beyaz bir sayfa, büyük bir imkan açılmıştır. Yapacak daha çok iş var...” ifadelerini kullandı.

KURUÇAY’I LİNÇE TEPKİ YAĞDI
İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılınmasına dair sosyal medya hesabı aracılığıyla kutlama mesajı yayınlayan Eğitimci Yasin Kuruçay itibar suikastına maruz kaldı. Kuruçay’ın aleyhinde belli bir kesim tarafından linç kampanyası başlatılırken çok sayıda sosyal medya kullanıcısı da Kuruçay’ın yalnız olmadığını dile getirdi. Vatandaşlar bu bağlamda ‘Yasin Kuruçay Yalnız Değildir’ başlıklı hashtag ile paylaşımlarda bulundu.

Söz konusu paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

• Yasin hocanın ne yaptığı ortada. Çalışmalarını araştırmanızı ve bu  ithamların neden İstanbul Sözleşmesi feshedildikten sonra yapıldığını düşünmeye davet ediyorum sizi.
• Bundan birkaç yıl evvel, zamanlarını kötülüğe ve ifsada karşı mücadele bilinciyle geçiren bir grup genç arkadaş grubuyla birlikte Bursa’da tanımıştım Yasin hocayı. Nezaket ve sorumluluk bilinciyle bir hocadan öte abiliğine şahidim.
• Yasin Kuruçay ‘in tek suçu aileyi korumaya çalışmak.
• Bu zamana kadar hiçbir farklı görüşe karşı saygısızlık yapmayan ve düşüncelerimi rahatça dile getirdiğim değerli hocam, bu hakaret ve iftira içerikli söylemleri asla hak etmiyor.
“NEFRET POLİTİKALARINIZA KARŞI DA MÜCADELE VERECEĞİZ”
Aile Akademisi Derneği Yönetim Kurulu da Yasin Kuruçay’a yönelik linç kampanyasına tepki gösterdi. “İstanbul Sözleşmesi’ne karşı verdiğimiz mücadeleyi nefret politikalarınıza karşı da vereceğiz!” başlığı kullanılan açıklamada, “Biz sizi tanıyoruz. Yasin Kuruçay hakkında başlattığınız linç kampanyasına; onun 23 yıllık emeğine sıktığınız ifk kurşunlarına şaşırmıyoruz. En önemli silahınızın “karalama” olduğunu biliyoruz. Sizin hak-hukuk tanımaz psikolojik harp taktiklerinize aşinayız. Buradayız. Söylediğiniz her yalanda bizi karşınızda bulacaksınız. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı verdiğimiz mücadeleyi sizin nefret politikalarınıza karşı da vereceğiz; doğruya, gerçeğe, veriye, bilgiye, akla ve değerlerimize dayanarak! Hasbinallahü ve ni’mel vekil, ve ni’mel mevlâ, ve ni’men nasir!” denildi.

TELEFONLA TEHDİT EDİLMİŞ
İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına karşı çıkan bir güruh tarafından linçe maruz kalan ve bunun yanı sıra telefonla tehdit edildiğini dile getiren Kuruçay, Millî Gazete’ye açıklamalarda bulundu. Türkiye’de temel sorunun İstanbul Sözleşmesi olmadığını fakat söz konusu sözleşmenin aile yapısını tehdit eden ulusal ve uluslararası bir aygıt olarak kullanıldığını söyledi. Yaşadığı süreci anlatan Kuruçay, “İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılınması için bilimsel tezlerle itirazlarda bulunuyorduk. Bu konuda konuşan birkaç kişiden biriydik. Sözleşmenin kaldırılmasıyla birlikte sosyal medyada paylaşımda bulunarak sevincimi ifade ettim. Bu paylaşımımın ardından hakaretlere ve tehditlere maruz kaldım. Telefonla tehdit edildim. İlk önce sustum ancak hakaret ve tehditler süreklilik gösterdi” diye konuştu. Kuruçay, kendisinin öğrencisi olduğunu iddia ederek Twitter’da şahsına yönelik iftirada bulunan fakat sahte olan sosyal medya hesaplarının olduğunu da belirtti.

“ZİHİNLERLE OYNUYORLAR”
Yasin Kuruçay, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına tepki gösterenlerin güzel sözlerle insanların zihinleriyle oynadığını da söyledi. Kuruçay, linçe maruz kaldığı kesimin, “Siz bizim dediğimizi savunursanız özgürsünüz bizim dediğimizi savunmaz iseniz özgür değilsiniz” düşüncesinde olduğunu kaydederek, “Feminist ve seküler ideoloji uzunca bir süredir uygulanıyor. Batı’da ve Batılılaşan toplumlarda aile, ahlaki değerler ve insanların psikolojilerinin hedef alınıyor ve bu toplumlarda işlenen suçlar da artıyor” ifadelerini kullandı. Kuruçay, gazetemize yapmış olduğu açıklamada şiddete karşı olduğunu ve şiddeti cinsiyete indirgemeksizin insani bir problem olarak gördüğünü de dile getirdi.

“SORUNLAR BİTMEDİ”
İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmış olmasına rağmen ülkemizdeki sorunların bitmediğini aktaran Kuruçay, “Bizim insan olarak, Müslüman olarak ve vatandaş olarak görevimiz toplumu ifsat eden her uygulamayı değiştirmektir” dedi. Kuruçay, açıklamalarına, “Kendi inanç ve medeniyet anlayışımıza dayalı hukuk ve eğitim sistemine ihtiyacımız var” sözlerini de ekledi.

EĞİTİM-BİR-SEN’DEN YASİN KURUÇAY’A DESTEK AÇIKLAMASI
Eğitimci Yasin Kuruçay’ın maruz kaldığı sözlü saldırılar karşısında Eğitim-Bir-Sen’den açıklamada bulunuldu. Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube’den “Yasin Kuruçay yalnız değildir, linç edilmesine izin vermeyeceğiz” başlıklı bir açıklama yapılırken İstanbul Sözleşmesi’nin tehlikelerine dikkat çekildi. Kuruçay’a destek mahiyetindeki açıklamada, “Millî ve manevi olan her şeye şaşı bakan, yabancı mihrakların sözcülüğüne soyunan, halkının değerlerine düşmanlık etmeyi modernlik sanan bu güruhun Yasinlerimizi harcamasına asla müsaade etmeyeceğiz, sonuna kadar hocamızın yanında duracağız” ifadeleri kullanıldı.