DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-03-2021 09:08   Güncelleme : 28-03-2021 09:08

Yemen'i işgal girişimi 6'ncı yılında..

Yemen'e yönelik işgal girişiminin başladığı tarih. 6 yılını dolduran savaş, Suudi Arabistan için tam bir fiyasko oldu. Savaşın yıl dönümünde Yemen ordusu, Suudi Arabistan'ın derinliklerinde etkili operasyonlara imza attı.

Yemen'i işgal girişimi 6'ncı yılında..

Suudi Arabistan'ın Mart 2015'te başlattığı Yemen'i işgal girişiminin 6'ncı yıl dönümünde. Yemen ordusu ve halk komiteleri, Suudi saldırılarının başladığı işgal girişiminin yıl dönümünde, Suudilere geniş kapsamlı askeri harekat düzenledi. Hedefte Suudi Arabistan'ın Demmam şehrindeki Ras Tanura Limanı'nında bulunan Aramco tesisleri, Kral halid Hava Üssü, batı sahilindeki Yenbu Limanı, Cizan, Necran ve Asir kentleri vardı.

Askeri ve hayati karargahlar 18 insansız hava aracı ve 8 balistik füzeyle vuruldu. Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Yahya Seri, operasyonun hedeflerine başarıyla ulaştığını söyledi. Seri, "aldatıcı güçleri ve saldırgan suçluları, Yemen milletine yönelik devam eden saldırganlığı ve kuşatması konusunda uyarıyoruz. Yemen savaşçıları daha yoğun askeri operasyonlara hazır durumda" diye konuştu.

Yemen güçleri, işgal koalisyonunun yıllardır devam eden hukuk dışı saldırılarına karşı operasyonlarını artırmış durumda. Balistik füze ve iha'larla gerçekleştirilen nokta atışı operasyonlar karşısında, Suudi rejim ise çaresiz kaldı. Savunma sistemleri, yüzlerce kilometre öteden gelen hava saldırılarını önlemekte yetersiz kalıyor.

MARİB CEPHESİNDE SON DURUM

İşgal koalisyonu bir darbe de Marib cephesinde aldı. Kentin batı bölgeleri tamamen kurtarıldı. Suudi koalisyon güçlerinin Marib'deki stratejik askeri üsleri Yemenliler tarafından kontrol altına alındı. Gelişmeyi Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam duyurdu.

Marib, Yemen savaşının şu an için en kritik cephesi durumunda. Bu bölge zengin petrol kaynaklarına sahip. Ayrıca devrik Hadi yönetiminin kuzeyde son kalıntıları burada bulunuyor. Buranın Yemen tarfından kontrol altına alınması sonrası gözler artık güney bölgelerine çevrilecek. Bu da savaşın seyrini değiştirecek. Sana yönetiminin Marib'den sonraki hedefi, Riyad ve Abu Dabi destekli işgalci grupların ele geçirdiği bölgeler olacak.

Bu arada Marib cephesinde Yemen ordusu ve Ensarullah güçleri terör örgütlerine karşı da savaşıyor. Muhammed Abdusselam, Suudi istihbarat servisinin IŞİD ve el Kaide'yi yönettiğini belirtti. El-Mahra vilayetinde teröristler için üsler kurulduğunu, IŞİD'in, marib ve el Cevf'te savaştığını ifade etti.

YEMEN'DE İNSANİ KRİZ

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin sahaya sürüldüğü koalisyon tarafından Yemen 6 yıldır bombalanıyor. Milyonlarca insana kuşatma uygulanıyor. Yemen halkı 21. yüzyılda açlık yaşıyor. Tıbbi malzemelere ulaşmak ve temin etmek çok zor. Kadınlar ve çocuklar ölüme terk edilmiş durumda. Bu saldırılar, Yemen'in altyapısının tahrip olmasına ve bu fakir ülkede yoksulluğun, işsizliğin ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasına yol açtı.

Birleşmiş milletler Yemen'i dünyanın en büyük insani krizine sahip ülke olarak tanımlıyor. Yemen nüfusunun yüzde 75'ini oluşturan 22 milyon kişinin, insani yardım ve desteğe ihtiyacı var. Bunların 8,4 milyonu bir sonraki yemek öğününün nereden geleceğini bilmiyor.

Bu büyük insani krizin kaynağı ise 26 Mart 2015'te başlayan Yemen'i işgal girişimi. Bugün savaşın 6. yıl dönümü. Ensarullah Halk Hareketi Lideri Abdulmelik el Husi, Ulusal Direniş ve Azim Günü başlıklı konuşma gerçekleştirdi. El Husi, "Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon Yemen halkına karşı suç işledi. Suudiler Yemen'i işgal etmeyi bizzat üstlendi. Amerika da onları destekledi. Aslında Suudi Arabistan'ı Yemen'e saldırgan olarak seçen ABD, İngiltere ve İsrail üçgeniydi. Bunlar, Yemen savaşının maliyetlerinden ve sonuçlarından kaçınmak için Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni seçti" diye konuştu.

ENSARULLAH LİDERİNDEN AÇIKLAMA

Abdulmelik el Husi bu süreçte kendilerine destek veren ve arabuluculuk çabasında olan kesimlere de teşekkür etti. El Husi, "İran İslam Cumhuriyeti, Hizbullah ve lideri Seyyid Hasan Nasrallah ve Umman başta olmak üzere Yemen halkına yönelik bu büyük zulümde bizleri destekleyen tüm kesimlere ve ülkelere teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri, sözde ateşkes girişimlerine de değindi. Yemen'i işgal eden koalisyonun, savaş alanında ne zaman bir çıkmaza girse Birleşmiş Milletler'e gidip Yemenlilerden savaşı durdurmalarını istediğini söyledi.

Son dönemde Suudi Arabistan, özellikle petrol üretim tesislerine yönelik nokta atışı operasyonlara karşı ateşkes ilan edilmesini istiyor. Bunun için de Birleşmiş Milletler, Yemenlilerden operasyonlarını durdurmalarını talep ediyor. Savaşın seyri, 6'ncı yıl dönümünde tamamen değişmiş durumda. 

hüeseda haber