GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 17:44   Güncelleme : 24-03-2021 18:08

AK Parti'de kongre günü: Yeni MKYK belli oldu. Türkiye eski güzeli Ak Parti MKYK listesinde...

AK Parti'de kongre günü: Yeni MKYK belli oldu. Türkiye eski güzeli Ak Parti MKYK listesinde...

AK Parti 7. Olağan Kongresi, bugün Ankara Kapalı Spor Salonu'nda düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçerli oyların tamamını alarak yeniden genel başkan seçildiği kongrede, partinin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) kadrosu da oluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın burada yapacağı konuşma için "2023'ün manifestosu olacak" dediği AK Parti 7. Olağan Kongresi, Ankara Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

Partililerin yoğun ilgi gösterdiği kongrede yaşananlar şöyle:

16:00 - Erdoğan, 1428 geçerli oyun tamamını alarak AK Parti Genel Başkanlığı'na yeniden seçildi. Erdoğan, teşekkür konuşmasında MHP'ye ve Devlet Bahçeli'yi de anarak "2023, Cumhur İttifakı'nın yeni bir zafer yılı olacaktır. Cumhur İttifakı bir masa başı ittifak değil, gönül mutabakatıdır. Zillet İttifakı da kendi yoluna devam etsin" dedi.

14:50 - Genel başkanlığa tek aday olarak gösterilen Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile geldiği salonda, oyunu 1 No'lu sandıkta kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, oyunu kullandıktan sonra salondaki partilileri selamladı. 

14:49 - Genel başkan ve yönetim organları için oylama başladı.

14:06 - Erdoğan, AK Parti Genel Başkanlığı'na yeniden aday gösterildi.

13:18 Partinin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) kadrosu belli oldu. 50 olan asıl üye sayısı 75'e, 25 olan yedek üye sayısı da 35'e çıkarıldı. Mevcut MKYK kadrosundan 22 kişi liste dışı kaldı. Liste dışı kalanlar içinde Lütfi ElvanHazine Maliye Bakanlığı'na getirilmiş, Cevdet Yılmaz da Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı'na seçilmişti.

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, AK Parti İstanbul Milletvekili Mücahit Arınç, eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, yazar Ayşe BöhürlerMücahit Birinci ve eski AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Kurul'a giren yeni isimler arasında yer aldı. 

Şeyh Said'in torunu Abdurrahim Fırat, AK Parti MKYK listesine girdi.

İyi Parti'den ayrılarak AK Parti'ye geçen ve parti rozetini bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taktığı Tuba Vural Çokal da AK Parti MKYK listesinde kendisine yer buldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın ise yeni kadroda yer almaması dikkat çekti. Zengin'in, Ünal'ın yerine genel başkan yardımcılığına getirilmesi bekleniyor.

Eski Türkiye güzeli de kadroda

Daha önce AK Parti Aydın Kadın Kolları Başkanlığı'nı üstlenen Seda Sarıbaş da MKYK kadrosuna girdi. Sarıbaş, Miss Turkey 2006'da ‘Türkiye Güzeli’ seçilmişti.

 

Sputnik