DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-03-2021 11:28   Güncelleme : 21-03-2021 11:28

ABD'den başarısızlık itirafı ve İran'a müzakere önerisi...

Biden yönetiminin İran Özel Temsilcisi Rob Malley, Trump'ın azami baskı kampanyasının başarısız olduğunu söyleyip müzakere önerdi.

ABD'den başarısızlık itirafı ve İran'a müzakere önerisi...

Middle East Eye’ın haberine göre ABD Başkanı Joe Biden’ın İran Özel Temsilcisi Rob Malley, resmi adı ‘Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ (JCPOA) olan nükleer anlaşmayı kurtarmak için İran'la müzakere ihtiyacını vurgulayarak, İranlı yetkililerin ABD ile görüşmek istememesi halinde üçüncü bir taraf aracılığıyla görüşmeler yapmayı teklif etti.

Çarşamba günü BBC Farsça'ya konuşan Rob Malley, öte yandan eski Başkan Donald Trump'ın Tahran'a yönelik azami baskı kampanyasını "başarısızlık" olarak niteledi.

Malley, "Başkan Biden ve tüm üst düzey danışmanları bunu söyledi - maksimum baskı kampanyası başarısız oldu. Bu bir başarısızlıktı, öngörülen bir başarısızlıktı" ifadelerini kullandı.

“İran halkı için, ABD ve bölge için hayatı daha iyi hale getirmedi; bizi Başkan Trump'ın bahsettiği bu daha iyi anlaşmaya yaklaştırmadı" diye konuştu.

Malley, her iki taraf da diğerinin önce tam uyuma dönmesi gerektiğini savunduğu için anlaşmanın saplandığını ve müzakerelere “anlaşmanın yeniden uygulanmasının haritasını çıkarmak için” ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. 

"Kimin önce başlayacağıyla ilgili oyunlar oynayabiliriz. Bence bu konuyla ilgilenen herkes, her iki tarafın da tamamen ilk başlayan olmayacağını biliyor. Koreografi ve senkronizasyon konusunda bir anlaşma olması gerekecek. Bunu tartışmaya açığız, ancak tartışılması gerekecek. Tek taraflı olarak tüm adımları atıp bekleyen bir taraf olmayacak" diye ekledi.

Washington’un Tahran’la JCPOA'yı canlandırdıktan sonra, anlaşmayı daha uzun ve daha güçlü hale getirmek ve Tahran’la daha geniş sorunları ele almak için devam müzakereleri arayacaklarını yineledi.  

Tahran'ın gelecekteki görüşmelerde kendi taleplerini artıracağını da aktaran Malley, "İran'ın kendi çıkarları için önemli olan ve masaya getirmek isteyeceği konular olduğundan şüpheleniyoruz, ancak bu tartışma yapılmalı" diye konuştu.

YDH