DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-03-2021 11:07   Güncelleme : 20-03-2021 11:07

Şam: ABD haydutlar gibi servetimizi yağmalıyor..

Suriye Petrol ve Maden Bakanı, Amerika’yı haydutlar gibi Suriye’nin ulusal servetini yağmalamakla suçladı.

Şam: ABD haydutlar gibi servetimizi yağmalıyor..

Suriye Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Bassam Tuma, "Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan ham petrolün yüzde 90’ını kontrol altında tuttuğunu gizlemeyen ABD ve terörist gruplar, savaş mağduru ülkemizdeki petrol kaynaklarını yağmalıyor." dedi.

Suriyeli Bakan, perşembe akşamı Suriye devlet kanalı el-İhbariye’de, Amerikalıların ve müttefiklerinin, tıpkı haydutlar gibi davrandığını söyledi. 

Suriyeli Bakan, "Petrol sektörümüze doğrudan ya da dolaylı olarak verilen zararın maliyeti 92 milyar doları geçti. Servetlerimizi kullanmamız engelleniyor ve temel ürünlerin ülkemize ulaşımının önüne geçiliyor.” dedi.

Suriye Petrol ve Maden Bakanı ayrıca, Wall Street Journal tarafından yayımlanan ve İsrail rejiminin İran’dan Suriye’ye petrol taşıyan bir düzine gemiyi hedef aldığına dair habere değindi.

11 Mart’ta yayımlanan haberde, 2019’un sonlarından bu yana İsrail rejiminin, Kızıl Deniz ya da diğer yerlerden Suriye’ye giden İranlı gemileri vurmak için deniz mayınları kullandığına işaret ediliyor.

Suriye Petrol Bakan Tuma, “En çok petrol sektörü hedef alınmış; çünkü o Suriye ekonomisinin temel gelir kaynağıdır. Karasularımızdaki petrol rezervlerinin işletilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak petrol arama sözleşmeleri pahalı ve zaman alıcıdır. Karasularımızda, petrolle ilgili parlak bir geleceğe sahibiz. Ancak güvenli ve istikrarlı lojistik şartlar gerekiyor." dedi.

ABD ordusu, Suriye’nin kuzeydoğusundaki güçlerinin amacının bölgedeki petrol sahalarının IŞİD’in eline geçmesini engellemek olduğunu iddia etmişti. Ancak Suriye yönetimi, ABD birliklerinin konuşlanmasını ülkenin kaynaklarını yağmalamak için olduğunu ifade etmişti.

ABD Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2020 yılının temmuz ayında Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne verdiği demeçte, ABD’li bir petrol şirketinin Suriye’nin kuzeydoğusunda çalışmaya başlayacağını ifade ederek, ABD’nin asıl amacını ilk kez birinci ağızdan itiraf etmişti.

YDH