DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-03-2021 14:38   Güncelleme : 23-03-2021 20:10

Hizbullah'tan Papa - Ayetullah Sistani Görüşmesi İle ilgili Açıklama...

Hizbullah ve Maruni Patrikhanesi temsilcileri dünya Katoliklerinin lideri Papa'nın Irak ziyaretini, takdir etti.

Hizbullah'tan Papa - Ayetullah Sistani Görüşmesi İle ilgili Açıklama...

El Menar televizyonunun haberine göre Hizbullah ile Maruni Patrikhanesi üyelerinin oluşturduğu diyalog komitesi, Papa’nın Irak ziyaretini ve Ayetullah Sistani ile görüşmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı.

Hizbullah adına siyasi büro üyelerinden Muhammed el-Hansa ve Mustafa Hac Ali’nin Maruni Patrikhanesi adına da Piskopos Samir Mazlum ve Haris Şehab'ın yer aldığı diyalog komitesinin ilk toplantısı Salı günü gerçekleştirildi.

Hizbullah Basınla İlişkiler Birimi tarafından yayımlanan bildiride, komitenin Lübnan'da devam eden krizin çeşitli yönlerini ele aldığı ve halkın sorunlarını çözmesi gereken yeni bir hükümetin hızlı bir şekilde kurulmasını istediği belirtildi. 

Açıklamada, "Komite, Papa'nın Irak ziyaretini ve Ayetullah Seyyid Ali Sistani ile görüşmesini, bunun Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasındaki birlikte yaşamayı ve dini bağlılıkları ne olursa olsun insan haklarına saygıyı artırdığını düşünerek selamladı” denildi.

El Meyadin’e konuşan komite temsilcileri, Lübnan Maruni Kilisesi Baş Piskoposu Beşara er-Rai'nin "aktif tarafsızlık" çağrısının "İsrail" ile ilgili olmadığını ve Patrikhane'nin Lübnan'ın dış çatışmalarda tarafsızlığının düşman olan İsrail’le çatışmayı hariç tuttuğuna vurgu yapıldı.

Lübnan Maruni Kilisesi Baş Piskoposu Beşara Rai’nin Lübnan’ın bölgesel çatışmalarda tarafsız kalması gerektiğine ilişkin açıklaması halen Lübnan topraklarının bir bölümünü işgali altında tutan İsrail’le barış çağrısı olarak algılanmış ve tepki çekmişti. 

Açıklamaya göre komite üyeleri, daha sonra yapılacak oturumlarda Patrik Beşara Rai'nin dile getirdiği tarafsızlık meselesini görüşme konusunda anlaştılar.

YDH