ANALİZ
Giriş Tarihi : 17-03-2021 10:40   Güncelleme : 19-03-2021 12:00

Türkiye'de halkın yüzde 50.4'ü sorunları Ak Parti'nin çözeceğine, Yüzde 65.6’sı ifade özgürlüğünün olmadığına inanıyor'

Türkiye'de halkın yüzde 50.4'ü sorunları Ak Parti'nin çözeceğine, Yüzde 65.6’sı ifade özgürlüğünün olmadığına inanıyor'

Abdulkadir Selvi, Hürriyet gazetesinde yayımlanan 'Siyasiler, bu ankete dikkat' başlığıyla yayımlanan yazısında Murat Sarı'nın başkanı olduğu Konsensus'un şubat ayında yaptığı araştırmanın sonuçlarını aktardı.

İşte Selvinin yazısında notlar:

"Yeni partilere ihtiyaç var mı? Ankete katılanların yüzde 86.7’si 'Yeni bir partiye ihtiyaç yok' diyor. 'Var' diyenlerin oranı ise yüzde 13.3. Yeni parti kuranların dikkatini çekmek istedim" 

 'Partimi değiştirip yeni partiye oy veririm' diyenlerin oranı yüzde 15.2 çıkıyor. Yüzde 54.4’ü ise 'Yeni partilere oy vermem' diyor. Ama asıl bir veri var ki, yeni parti kuranların onları ikna etmesi gerekiyor: Yüzde 30.4’lük bir kesim ise 'Belki veririm' safında."

"Ama ankete katılanların yüzde 64.9’u, yüzde 10 seçim barajının korunmasını istiyor. AK Parti’de seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi eğilimi ağır basıyor ama anketten yüzde 5 çıkmış. 'Yüzde 5 olsun' diyenler yüzde 16.1 olurken, 'Yüzde 7 olsun' diyenler yüzde 6.6’da kalıyor. Seçim barajının tamamen kaldırılmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 8.3’e ulaşıyor."

"İktidar ve muhalefetin ayrı ayrı anayasa çalışmaları yaptığı bir dönemde anketten çıkan sonuç şaşırtıcı. Ankete katılanların yüzde 54.6’sı yeni anayasaya ihtiyaç olmadığı görüşünde. 'Yeni anayasaya ihtiyaç var' diyenlerin oranı ise yüzde 45.4’te kalıyor" 

"Türkiye’nin çözülmesi istenen en önemli sorunu işsizlik ve hayat pahalılığı çıkıyor. Yüzde 58’le işsizlik ilk sırada gelirken, hayat pahalılığı yüzde 40’la ikinci sırada yer aldı. Onu yüzde 33’le eğitim takip etti.

Ankete katılanlara aynı zamanda 'Türkiye’nin en önemli sorununu hangi parti çözer' diye sorulmuş. İlk sırada AK Parti, ikinci sırada ise CHP geliyor. Ancak AK Parti’nin çözeceğine inananların oranı, 'CHP çözer' diyenlerin oranından yüzde 22.8 daha fazla çıkıyor.

AK Parti diyenler yüzde 50.4 olurken, CHP diyenler yüzde 27.6 çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklandığı bir dönemde Konsensus’un anketinden çıkan ifade özgürlüğüne ilişkin veriler dikkatimi çekti.

Ankete katılanların yüzde 65.6’sı ifade özgürlüğünün olmadığına, yüzde 34.4’ü ise olduğuna inanıyor.

'Türkiye’de din ve vicdan özgürlüğü var mı' sorusuna  'evet' diyenlerin oranı yüzde 58.6 olurken, 'yok' diyenler ise yüzde 41.4’te kalmış. Demek ki din ve vicdan özgürlüğü konusunda daha almamız gereken mesafe var."