DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-03-2021 10:37   Güncelleme : 17-03-2021 10:37

Hizbullah’ın Moskova ziyaretinden ayrıntılar...

Hizbullah Milletvekili Muhammed Raad, Rusya ile gerçekleştirdikleri görüşmenin “önemli bir sıçrama” olduğunu dile getirdi.

Hizbullah’ın Moskova ziyaretinden ayrıntılar...

El Menar televizyonunun İngilizce web sitesinde yer alan habere göre Hizbullah’ın Lübnan Parlamentosundaki milletvekillerinden Muhammed Raad, Rusya'nın Lübnan'da ve tüm Ortadoğu'da istikrarın sağlanmasında Hizbullah'ın rolünü aradığına işaret etti.

Hizbullah’ın Lübnan Meclisindeki grubu olan Direniş’e Vefa bloğu Başkanı Muhammed Raad Pazartesi günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile bir araya geldi. Rusya'nın başkentine üç günlük bir ziyaret için Hizbullah heyetine başkanlık eden Raad'ın Lavrov ile 40 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdiği aktarıldı. 

Rus yetkililerin daveti üzerine Pazar günü geç saatlerde Moskova'ya gelen heyette ayrıca Hizbullah Dış İlişkiler Başkanı Ammar el-Musvi ve yardımcısı Ahmad Muhena’nın da bulunduğu belirtildi. 

Milletvekili Muhammed Raad, Rusya'nın Lübnan'da ve tüm Ortadoğu'da istikrarın sağlanmasında Hizbullah'ın rolünü aradığına işaret etti. Rusya'nın sürece müdahale etmeden yeni Lübnan hükümetini kurmaya yönelik tüm çabaları desteklediğini açıklayarak, herhangi bir Lübnanlı siyasinin kabine oluşumundaki herhangi bir dış müdahaleye güvenmesinin utanç verici olduğunu belirtti.

Muhammed Raad, Lavrov ile uzun görüşmesinin ardından Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonuna konuştu, Hizbullah ve Rusya'nın Lübnan’ın durumunda ortak bir zemin bulduğunu söyledi. 

Rusya’dan Lübnan’da bir hükümet kurmasının istenmediğini, ancak verimli bir kabine oluşumunu hızlandıran doğru koşulları sağlamaya çağırıldığını belirten Raad, "Tüm Lübnanlılar tarafından kabul edilen yetkili bir hükümetin ihtiyacını vurguladık” dedi. 

Raad, Lübnan'da hızlı bir şekilde yeni bir hükümetin kurulması gerektiğini, çünkü bunun "istikrarın ve krizi çözmeye başlamanın anahtarı olacağını" sözlerine ekledi. Hizbullah ile Moskova ilişkisinin "ortak çıkarlar ve Lübnan'daki durum ve istikrar ihtiyacına ilişkin aynı veya çok yakın bir görüş" üzerine kurulduğunu kaydetti.

Suriye’de terörle mücadele konusunda ortak görüş 

Görüşmede Suriye konusunu da ele aldıklarını belirten Muhammed Raad, "Rusya’nın, güvenliği artırmak ve yerlerinden edilenlerin geri dönüşüne ve yeniden yerleştirilmesine yardımcı olmak için tüm taraflarla görüştüğünü” doğruladı.

Milletvekili Raad, "Hem Rusya hem de Hizbullah'ın teröristlere karşı mücadelesinde Suriye hükümetine destek verdiğini vurgulayarak, terörizmi yenmenin ve Suriye ve Lübnan'daki genişlemesine son vermenin de tartışıldığını” aktardı.

Muhammed Raad, Lavrov’la, "Yeni ABD yönetiminin bölgedeki krizleri sona erdirmek için adil çözümleri reddeden politikasını da tartıştık" dedi. "Ziyaret, özellikle terörizmle mücadele ettikten sonra, Rusya ile karşılıklı ilişkilerimizde önemli bir sıçrama gerçekleştirdi" diye bitirdi.

Rusya Dışişleri bakanlığından ise Lavrov'un Pazartesi günü Hizbullah'tan bir heyetle Lübnan ve Orta Doğu'daki durumu görüştüğü belirtildi.

Açıklamaya göre Lavrov, "Rusya'nın yaklaşımının Lübnan'ın egemenliğini, birliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemede tutarlı olduğunu" vurguladı. 

Ayrıca, "tüm Lübnan mezheplerinin temsilcilerini içeren geniş bir diyalog yoluyla ulusal gündemdeki acil konuları ele alma ihtiyacının" altını çizdi.

YDH