GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 09:04   Güncelleme : 16-03-2021 09:04

NATO'dan Türkiye açıklaması: İki konuda görüş ayrılığı içindeyiz..

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’yle S-400 ve Doğu Akdeniz meselesinde ciddi görüş ayrılıkları olduğunu dile getirirken, NATO ittifakının anlaşmazlıkları çözmek için önemli bir platform olduğunu belirtti.

NATO'dan Türkiye açıklaması: İki konuda görüş ayrılığı içindeyiz..

Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin sorularını yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Rusya savunma sistemi S-400’ü satın alma kararını ve Doğu Akdeniz meselesinde ciddi endişeleri olduğunu söyledi.

Bu anlaşmazlıkların yanında, Türkiye’deki demokratik haklar konusunda ciddi ihtilaflar olduğunu belirten Stoltenberg, “Ancak, NATO’nun, en azından bu meseleleri tartışmak, gündeme getirmek ve ciddi münazaralar ve müzakereler yürütmek için önemli bir platform ihtiyacını karşılayabileceğine inanıyorum” dedi.

Çin ve Rusya’nın yükselişine karşı transatlantik ortaklığı

Avrupa Parlamentosu'nun Güvenlik ve Savunma Alt Komitesi'nin toplantısına katılarak milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, büyüyen Çin ve Rusya’ya karşı Kuzey Amerika ve Avrupa’nın birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtirken, NATO’ya yönelik tehditlerin "Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı tavrı, terörizm, gelişmiş siber saldırılar, yıkıcı teknolojiler, Çin'in yükselişi ve iklim değişikliğinin etkileri” olduğunu söyledi.

Ne Avrupa’nın ne de Kuzey Amerika’nın tek başına bu tehditlerle başa çıkamayacağını söyleyen Stoltenberg, “… ancak ikisi birlikte bunu yapabilir” dedi.

Stoltenberg, ayrıca, Avrupa Birliği ve NATO arasında daha güçlü bir iş birliği kurulması gerektiğini vurgulayarak, bu iş birliğinin Avrupa’nın güvenliği için son derece önemli olduğunu söyledi.

‘Çin’le ortak değerleri paylaşmıyoruz’

Çin’i hasım olarak görmediklerini, ancak otoriter rejiminin Avrupa değerleriyle bağdaşmadığını söyleyen Stoltenberg, ülkenin ikinci büyük savunma bütçesine sahip olduğunu hatırlatarak, "Avrupa da Kuzey Amerika da tek başına yeterince büyük değiller ama birlikte dünyanın gayrisafi milli hasılalarının ve askeri gücünün yüzde 50'sine sahipler. Çin'in yükselişi söz konusu olduğunda birlikte durmanın önemi görülüyor” dedi.

‘NATO’ya karşı bir tehdit yok’

NATO’nun varlığını öne sürerek herhangi bir NATO ülkesine karşı saldırıya ihtimal vermediğini söyleyen Stoltenberg, Rusya’nın NATO ülkesi olmayan Gürcistan ve Ukrayna’ya karşı askeri güç kullandığını hatırlattı.

Karar