FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 11-03-2021 09:14   Güncelleme : 11-03-2021 09:14

Hamas’ın Gazze’deki seçim sonucu belli oldu..

Hamas’ın Gazze’deki liderini belirlemek için örgütün kendi bünyesi içinde yapılan seçimlerin sonucu belli oldu.

Hamas’ın Gazze’deki seçim sonucu belli oldu..

Hamas’ın resmi sitesinde yer alan habere göre örgütün Gazze’deki başkanının belirlenmesi için Çarşamba günü yapılan seçimi Yahya Sinvar yeniden kazandı.

Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye, seçimi kazanan Yahya Sinvar’ı tebrik etti. Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin Kassam Tugaylarından gelen Yahya Sinvar’ın bu seçimde, siyasi büro üyesi Nizar Avadullah ile yarıştığı ve seçimi kazanarak dört yıl daha Hamas’ın Gazze’deki liderliğini yapacağı bildirildi.

Gazze’deki Hamas liderini belirlemek için Salı günü de iki aday arasında seçim yapıldığı; ancak adaylardan hiçbirinin seçimi kazanacak çoğunluğu elde edemediği belirtildi.

1962 yılında şu an İsrail rejiminin işgali altında bulunan Askalan’da doğan Yahya Sinvar, Hamas’ın askeri ve güvenlik teşkilatının kurucularından.

Yahya Sinvar, 2011’deki bir esir takası ile İsrail rejiminin cezaevinden kurtarılmıştı.

Sinvar’ın seçimlerdeki rakibi 63 yaşındaki Nizar Avadullah’ın da Hamas’ın kurucusu olan Şeyh Ahmed Yasin’in yakınlarından olduğu ve Askalan yakınlarındaki Hammame köyünde dünyaya geldiği bildirildi.

Hamas içindeki seçimler birkaç aşamalı gerçekleşiyor. Birinci aşamada Gazze ve Batı Şeria’daki danışma kurulu üyelerini belirleyecek temsilciler seçiliyor. Danışma kuruluna seçilen üyeler ise üç alt siyasi büronun üyelerini seçiyor. Sonra da Hamas’ın genel siyasi büro üyeleri ve başkanı seçiliyor.

Hamas içindeki seçimlerin ilk turu geçtiğimiz ay Filistin’in çeşitli bölgelerinde düzenlenmiş ve bu seçimde Hamas danışma kurulunun üyeleri belirlenmişti. Bu kurula seçilen üyeler, örgütün siyasi büro üyelerini seçiyor.  

YDHA