GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-03-2021 19:44   Güncelleme : 14-03-2021 08:41

İddia: Suud Türkiye ile anlaştı, Türkiye SİHA’ları Yemen’de..

Türkiye’nin Suudi Arabaistan ile Yemen'deki savaşa katılım için anlaştığı iddia edildi. İddiaya göre, anlaşmanın ardından Bayraktar İHA'ları Yemen'e ulaştı. İbrahim Kalın'ın da bugünkü açıklamalarında "Körfez ülkeleriyle yeni bir sayfa açabiliriz" demesi...

İddia: Suud Türkiye ile anlaştı, Türkiye SİHA’ları Yemen’de..

YPA Haber Ajansı’nın geçtiği iddiaya göre, Suudi rejimi ile Türkiye, Türk ordusunun Yemen'deki savaşa katılımı için anlaştı. İddiaya göre, anlaşmanın ardından Bayraktar İHA'ları Yemen'e ulaştı.

Türkiye'nin Suudi koalisyonuna İHA göndererek, hava saldırılarına katılarak, istihbarat sağlayarak ve Türk deniz kuvvetlerinin Somali kıyıları ile Aden Körfezi'nde lojistik destek sağlaması ile destek vereceği iddia ediliyor.

Bazı kaynaklar da, Suudi rejimi ile BAE arasında, küçük Türk birliklerinin Babu'l-Mendeb boğazındaki Mayon adası ve güney sahilinde konuşlandırılması noktasında anlaşmazlık çıktığını öne sürüyor.

Suud yanlısı Yemenli akademisyen Hashim al-Ahmar’ın da, Islah Partisi (Yemen İhvanı) yetkilisi olarak Türkiye'nin Yemen'deki savaşa müdahil olması için çalıştığı ve bu bağlamda Somali’deki Türk Askeri Üssü’nü defalarca ziyaret ettiği ifade ediliyor.

İddiaların, Islah Partisi’nin kalesi olan Yemen’in Marib bölgesinin Ensarullah tarafından ele geçirilmesine az kala gündeme gelmesi dikkat çekti.

İbrahim Kalın’ın bugün yaptığı açıklamada,  “iki ülkenin (Türkiye-Mısır) birbirleriyle konuşması, ikili ve bölgesel ilişkilerimizi geliştirebilir. Bu, aynı şekilde diğer dört Körfez ülkesi için de geçerli. Bizim hiçbir Arap ülkesiyle aşılamayacak sorunumuz yok. Mısır ve diğer Körfez ülkeleriyle bölgesel barış ve istikrar için yeni bir sayfa açılabilir” ifadelerine yer vermesi dikkatleri bu iddiaya çevirdi.

Ensarullaha bağlı Yemen Hava Savunma birlikleri, Pazar günü Cewf vilayetinde düşürdükleri İHA’nın Türk İHA’sı KARAYEL olduğunu duyurdu. Bilindiği üzere Suudi Arabistan 2019 yılında Türkiye (Vestel) ile yapmış olduğu anlaşma gereği Türk SİHA’ları KARAYEL ve KARAYEL-SU Suudi Arabistan’da üretiliyor.

Geliştirilmiş Özellikleri ile KARAYEL-SU

NATO’nun ‘Sivil Hava Sahasında Uçuşa Elverişlilik’ Standardı STANAG-4671’e göre tasarlanıp, üretilmiş ilk ve tek Taktik İnsansız Hava Aracı olan KARAYEL‘in geliştirilmiş modeli olan KAREYEL-SU arttırılmış faydalı yük kapasitesi, havada kalış süresi ve mühimmat entegrasyonu ile dikkat çekiyor. ROKETSAN ürünü MAM-L ve MAM-C akıllı mühimmatlarının entegre edildiği KARAYEL-SU 13 m kanat açıklığı ve 630 kg maksimum kalkış ağırlığına sahip, 120 kg kanat altı ve 50 kg gövde altı faydalı yük kapasitesiyle 8 saat havada kalabilen KAREYEL-SU 18.000 ft irtifada görev yapabiliyor. 

Hürseda Haber