GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-03-2021 10:42   Güncelleme : 05-03-2021 10:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'a yaptırımlar kaldırılmalı!

ABD ile İran arasındaki nükleer anlaşma krizine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İran'a uygulanan tek taraflı yaptırımlar kaldırılmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'a yaptırımlar kaldırılmalı!

ABD ile İran arasında nükleer anlaşmaya geri dönme konusunda yaşanan krize Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 14. Liderler Zirvesi’ne canlı bağlantıyla katılan  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İran'a uygulanan tek taraflı yaptırımların son bulması, bölgemizin ekonomik refah ve istikrarına katkı sağlayacaktır." dedi.

Erdoğan, Tüm üyelerimizi KKTC ile ilişkileri her alanda geliştirerek, maruz kaldığı haksızlıkların üstesinden gelmesine yardımcı olmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu küresel felakete karşı mücadeleyi ancak güçlü dayanışma, bölgesel ve uluslararası iş birliği ile kazanabiliriz. Alınan zaruri kısıtlayıcı tedbirlerin, şeffaf, orantılı ve geçici niteliği, şüphesiz ortak ticaretimiz açısından isabetlidir." dedi.

Erdoğan, "17 yıldır uygulamaya konamayan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret Anlaşması'nın vakit kaybedilmeden yürürlüğe girmesi faydalı olacaktır." diye konuştu. 

Karabağ'da ateşkes süreci

" Çin'in Kuşak ve Yol Girişimini önemli bulduğumuzu, 'kazan kazan' temelinde bu girişimi desteklediğimizi ifade etmek istiyorum." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"2025 Vizyon Belgesi'nde öngörülen projelerin finansmanında kullanılmak üzere Vizyon Fonu'nun kurulmasını destekliyoruz. Bundan sonra önceliğimiz Karabağ'da güvenlik ve istikrarın tesisine yardımcı olmak, 30 yıllık işgalin tahribatını birlikte gidermektir. İran'a uygulanan tek taraflı yaptırımların son bulması, bölgemizin ekonomik refah ve istikrarına katkı sağlayacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm üyeleri KKTC ile ilişkilerini her alanda geliştirerek, maruz kaldığı haksızlıkların üstesinden gelmesine yardımcı olmaya davet etti. 

Hürseda haber