DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-03-2021 16:51   Güncelleme : 03-03-2021 17:10

Irak’taki ABD üssüne ve konvoyuna saldırı: Aynı gün içinde ikinci saldırı..

Irak’ın batısındaki el-Enbar’da Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed üssüne füze saldırısı yapıldı.

Irak’taki ABD üssüne ve konvoyuna saldırı: Aynı gün içinde ikinci saldırı..

Katar’ın el-Cezire televizyonu, Amerikan güçlerinin bulunduğu el-Enbar’daki Ayn el-Esed üssüne 10 Katyuşa füzesi düştüğünü duyurdu.

Irak’ın Şafak News haber ajansı, Iraklı güvenlik kaynaklarının Ayn el-Esed üssüne yapılan füze saldırısını doğruladığını bildirdi.

Irak’ın resmi haber ajansı, üsse 10 Katyuşa füzesinin düştüğünü belirtirken, Iraklı direniş gruplarına yakın Sabereen News telegram kanalı, Amerikalıların Ayn el-Esed üssündeki kendilerine ait olan askeri bölümü kapattığını gözetleme kulasındaki kendi askerlerini çıkardığını bildirdi.

Amerika’nın geçtiğimiz yılın ocak ayında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ile Haşd Şaabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’e düzenlediği suikasta cevap olarak İran Ayn el-Esed ve Erbil’deki el-Harir üslerini 16 füzeyle vurmuştu.

ABD Liderliğindeki uluslararası koalisyonun sözcüsü de saldırıyı doğrulayarak sabah saat 7.20’de Ayn el-Esed üssüne 10 roketin düştüğünü açıkladı.

Fransız haber ajansı, (AFP) saldırı sırasında bir sözleşmeli personelin kalp krizi geçirerek öldüğünü bildirdi.

El Enbar’daki Ayn el-Esed üssü ile Erbil’deki Harir üssünde 7 bin kadar Amerikan askeri bulunuyor. 

 İRNA haber ajansının bildirdiğine göre Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyona ait bir askeri lojistik konvoyu Bağdat’ın Yusufiye bölgesinde saldırıya uğradı.

Sabah saatlerinde de yine Amerika’ya ait bir askeri lojistik konvoyu Irak’ın güneyindeki Divaniye’de saldırıya uğramıştı.

Irak’tan yayın yapan el-Forat televizyonunu, Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyona ait bir askeri lojistik konvoyu, Bağdat’ın Yusufiye bölgesinden geçerken yıla yerleştirilmiş bir bombanın hedefi oldu.

Saldırıda ölen veya yaralanan olup olmadığı konusunda açıklama yapılmadı. Bugün sabah ayrıca Irak’ın batısındaki el-Enbar ilinde Amerikan askerlerinin de bulunduğu Ayn el-Esed askeri üssü 10 Katyuşa füzesi ile vurulmuştu.

Fransız haber ajansı, Ayn el-Esed üssüne yapılan saldırıda bir sözleşmeli personelin öldüğünü duyurdu.

YDH