DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-03-2021 20:53   Güncelleme : 02-03-2021 20:53

Sana hükümetine bağlı Yemen ordusu birlikleri Marib’e 7 km mesafede..

Sana hükümetine bağlı Yemen ordusu birlikleri, Marib’e 7 km mesafedeki ‘Cibal el-Balak el-Kabli’ bölgesini de kontrol altına aldı.

Sana hükümetine bağlı Yemen ordusu birlikleri Marib’e 7 km mesafede..

Fars haber ajansının Yemenli kaynaklara dayandırdığı haberine göre Balak el-Kabli bölgesini kontrol altına alan Sana hükümetine bağlı Yemen ordusu, Marib kentine bir adım daha yaklaştı.

Sana hükümeti güçlerinin kontrol altına aldığı Balak el-Kabli bölgesinin Marib kentine hakim konumda bulunduğu için askeri açıdan stratejik öneme sahip olduğunu belirten Yemenli kaynaklar, Sana hükümetine bağlı Yemen ordusunun Marib’in kuzeybatısı ile güneybatısında da ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Dün Sana hükümetine bağlı Yemen ordusuyla Suudi Arabistan tarafından desteklenen Mansur Hadi hükümeti müttefiklerinden Islah Partisi güçleri arasında Balak el-Kabli bölgesinde yaşanan çatışmada Mansur Hadi hükümetinin Marib kentindeki özel kuvvetler komutanı Abdulgani Şalan öldürülmüştü.

Müslüman Kardeşler örgütünün Yemen kolu olan Islah Partisi’ne mensup milislerin yaşanan gelişmelerin ardından ‘Balak el-Vusta’ bölgesinden ‘Muneyn el-İşraf’ bölgesine çekildiği bildirildi.

Yemenli kaynaklar, Suudi koalisyonu içinde yer alan Islah Partisi milislerinin bu hareketinin taktik bir geri çekilme mi yoksa Sana hükümeti güçleriyle anlaşma sonucu bir geri çekilme mi olduğunun henüz bilinmediğini söyledi.

Marib kentindeki Yemenli kaynaklar ayrıca, Islah Partisi komutanlarının Sana hükümet güçlerine ait insansız uçaklara ateş açılmaması emri verdiğini bunun da Mansur Hadi hükümetine bağlı güçlerle Islah Partisi milisleri arasında tartışmalara sebep olduğunu bildirdi.

Yemenli kaynaklar, Sana hükümetine bağlı Yemen ordusu komutanlarının Marib’deki Islah Partisinden bazı komutanlarla anlaşma yapılmış olabileceğini ifade ediyor.

YDH