GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-03-2021 20:43   Güncelleme : 02-03-2021 08:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'kademeli normalleşme' adımlarını açıkladı, İşte Türkiye'nin risk haritası..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalar yaptı..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'kademeli normalleşme' adımlarını açıkladı, İşte Türkiye'nin risk haritası..

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında geçilen 'kademeli normalleşme' dönemine ilişkin bilgi verdi.

Buna göre, düşük ve orta riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalkarken; diğer illerde ise sadece Pazar günü devam edecek.

Hafta içi sokağa çıkma yasağı ise tüm illerde 21.00-05.00 saatleri arasında sürecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, illerin düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı şeklinde sınıflandırıldığını bildirirken, Türkiye genelinde yüz yüze eğitimin okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda başlayacağını açıkladı. Düşük ve orta riskli illerde ortaokullar ve liselerde de eğitim öğretime başlanacağını belirten Erdoğan, riskli ve çok yüksek riskli illerde ise sadece liselerde yüz yüze sınavlar yapılacağını söyledi. Çok yüksek riskli iller haricinde restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerlerin 07.00-22.00 arasında faaliyet gösterebileceğini duyuran Erdoğan, yüzde 50 kapasite kuralının uygulanacağını aktardı.

T24'te yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Normalleşme adımlarının  prensipte nasıl atılacağı konusunu kapsamlı şekilde görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Türkiye geneli hafta içi uygulanan akşam 21.00-sabah 05.00 yasağı ise sürecek.

"Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde orta okullar ve liselerde eğitim öğretime başlanacaktır. Riskli ve çok yüksek riskli illerimizde liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde sabah 07.00-akşam 10.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle faaliyetlerini sürdürecektir.

"Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacaktır. STK'lar, meslek odaları, kooperatifle ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir."