GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2021 10:49   Güncelleme : 16-02-2021 21:38

30 Ağustos 2020'de tuğgeneralliğe terfi ettirilen Serdar Atasoy'un FETÖ itirafı sonrası rütbeleri söküldü..

 30 Ağustos 2020'de tuğgeneralliğe terfi ettirilen Serdar Atasoy'un FETÖ itirafı sonrası  rütbeleri söküldü..

Teğmen rütbesinin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in takdığını itiraf eden Tuğgeneral Serdar Atasoy'un rütbeleri söküldü.

Rütbesini FETÖ elebaşı Gülen'in taktığını itiraf eden generalin apoletleri söküldü.

Piyade kurmay albay rütbesindeyken 30 Ağustos 2020 Yüksek Askeri Şura kararıyla tuğgeneralliğe terfi ettirilen Serdar Atasoy, ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'na atandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı ve emniyet birimlerinin çalışması sonucunda FETÖ ile irtibatı tespit edilen Atasoy, bu göreve başlamadan kısa süre önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı, daha sonra da 4. Kolordu Komutanlığı emrine verildi, ardından emekliye ayrıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu'nun talimatıyla, 27 Ocak'ta gözaltına alınan Atasoy, 'etkin pişmanlık'tan yararlanarak FETÖ içinde 'Servet' kod adını kullandığını, kurmaylık sınav sorularının örgüt tarafından kendisine verildiğini ve teğmen rütbesini Fethullah Gülen'in taktığını itiraf etti.

Adli soruşturmanın başlamasının ardından Atasoy hakkında yürütülen idari soruşturma kapsamında, Milli Savunma Bakanı'nın onayı ile rütbesi sökülerek, er statüsüne düşürüldü ve askeri kimlik kartı geri alındı.

hertaraf