GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2021 10:44   Güncelleme : 14-02-2021 10:44

Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Bakanlıktan 'ödül' formülü..

Kovid-19 salgını nedeniyle uzun süredir kapalı olan kafe ve restoranlar ekonomik sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Sağlık Bakanlığı'ndan 'ödül' formülü....

Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Bakanlıktan 'ödül' formülü..

Sağlık Bakanlığı, uzun süredir kapalı olan ve ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan restoran ve kafelerin yeniden açılması için yeni formüller üzerinde çalışıyor. Bakanlık, kafe ve restoranların yeniden açılabilmesi için yeni bir formül geliştirdi. 

KAFE VE RESTORANLAR İÇİN ÖDÜL FORMÜLÜ

Yaklaşık 4 aydır iş yapamayan ve iflas etmenin eşiğine gelen esnaf, yeniden iş yapılabilmesi için yasakların kalkmasını istiyor. Sağlık Bakanlığı kafe ve restoranların yeniden açılabilmesi için ödül formülü geliştirdi. Kurallara uyarak vaka sayılarını azaltan illerin ödüllendirilmeyi planlayan Sağlık Bakanlığı, ödüllü illerde de lokanta ve kafelerin belirlenen kurallar çerçevesinde açılmayı hedefliyor. 

Hürriyet'ten Meltem Özgenç’in haberine göre, formülün detayları şöyle:

Bu dönemde il ya da ilçeler bazında daha az vaka ve ölüm olan yerlerde kısıtlamalar azaltılacak. Buna İl Hıfzıssıhha kurulları karar verecek. Bir il ya da ilçede vaka sayıları ve ölüm oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek. Böylelikle şehirler veya ilçeler daha çok kendini koruyacak önlemlere başvuracak. Vaka sayıları azalan illerde öncelikli olarak lokanta ve kafeler açılacak.

Milli Gazete

 

ÜNİVERSİTELER İÇİN DE YENİ FORMÜL

Yüz yüze eğitim konusunda ise üniversitelerin talebi üzerinde çalışma yürütülüyor. 'Üniversiteleri mayısta açalım, ağustosa kadar açık kalsın’ önerisi bulunuyor.

Bir öneri de teorik derslerin online, pratik derslerin yüz yüze olması şeklinde. Tüm bu öneriler tartışıldıktan sonra karara bağlanacak.