DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-01-2021 16:24   Güncelleme : 28-01-2021 16:24

'ABD'nin Ensarullah karşıtı hamlesi ve Yemen Direnişinin ABD'ye karşı stratejisi'

Trump'ın Ensraullah’ı 'terörist' ilan etmedeki amacı, Yemen halkı üzerindeki baskıyı artırmaktı, ancak Biden tarafından bu yaptırımların bir ay askıya alınması, Yemen direnişine baskıyı sürdürmek ve işgalcileri cezalandırmadan krizi ele almak için bir taktiktir.

'ABD'nin Ensarullah karşıtı hamlesi ve Yemen Direnişinin ABD'ye karşı stratejisi'

Trump'ın Ensraullah’ı 'terörist' ilan etmedeki amacı, Yemen halkı ve direniş üzerindeki baskıyı artırmaktı, ancak Biden yönetimi tarafından bu yaptırımların bir ay askıya alınması, Yemen direnişi üzerindeki baskıyı sürdürmek ve işgalcileri cezalandırmadan krizi ele almak için bir taktiktir.

Trump yönetiminin son günlerinde Yemen Ensarullah Hareketinin terörist ilan etmesiyle birlikte insan hakları örgütleri, ülkeler ve Birleşmiş Milletler'den bir muhalefet dalgası yaşandı. Bu karar o kadar insanlık dışıydı ki, ABD Hazine Bakanlığı bile bu kararın açıklanmasından birkaç gün sonra, aldığı bu karar gölgesinde Ensarullah Hareketini terör listesine alma konusunda verdiği izinlerden insani yardım kısmını Yemen Ensarullah Hareketine yönelik yaptırımlardan muaf tuttuğunu açıkladı. Bu arada, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Donald Trump yönetiminin son günlerinde, Yemen Ensarullah hareketini yabancı terör örgütü olarak adlandırma ve Abdülmelik Husi, Abdül Halik Bedreddin Husi ve Abdullah Yahya el-Hekim olmak üzere bu hareketin üç liderini aranan uluslararası teröristler listesine alma kararını destekledi. Ancak, Biden hükümetinin seçimleri kazanmasıyla birlikte Suudi Arabistan'ın üslubunun önemli ölçüde değişmesi uzun sürmedi ve Yemen krizine siyasi bir çözümden bahsedilmeye başlandı. Bu bağlamda, ABD Hazine Bakanlığı tarafından Ensarullah'a uygulanan yaptırımları gözden geçirmek amacıyla bu yaptırımların bir ay süreyle askıya alınacağı haberi gündeme geldi. Bu konu, uzmanlar arasında Yemen krizinin siyasi bir sona yaklaştığına dair tahminleri arttırdı.

Yemen krizi, içeriden bakış

Kuşkusuz, içinde bulunduğumuz yüzyılın en acımasız saldırılarından biri, Suudi Arabistan'ın Yemen'i işgali olarak kabul edilebilir. Yemen savaşı, 2015 baharında Abd Rabbuh Mansur Hadi hükümetini desteklemek için Suudi Arabistan ve müttefikleri tarafından Yemen halkını ve Ensarullah'ı yenmek amacıyla başlatıldı. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi tarafından açıklanan rakamlara göre, Yemen'deki işgalci Arap koalisyonunun savaşı ve diğer bağlantılı sorunlar sonucunda bugüne kadar 233 bin kişi öldürüldü. 

Uluslararası kuruluşların açıklamalarına göre, yetersiz beslenmeden muzdarip Yemen nüfusunun % 80'inin insani yardıma ihtiyacı var. Bu kriz, koronavirüs salgınından önce bile dünyanın en büyük insani krizi olarak tanımlandı. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler Yemen'deki sağlık sistemini, yok edilmiş olarak değerlendirdi ve ülke genelindedeki yeni koronavirüs salgını nedeniyle acil fon çağrısında bulundu. Dünya Gıda Programına göre, Yemen'deki mevcut açlık düzeyinin benzeri görülmemiştir ve bu durum, milyonlarca insan için çok zor koşullar yaratmıştır. İnsani yardıma rağmen 15,9 milyon insan yetersiz beslenmeden mustariptir. Gıda yardımı gönderilmezse bu sayının 20 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bütün bunlar, krizin başlangıcından beri Yemen halkının kuşatma altında olduğu bir durumda yaşanıyor.

Biden'ın iktidara gelmesi ve ABD hükümetinin Yemen krizi karşısında taktik değiştirmesi, birçok uzmanın bu krize siyasi bir çözüm getirileceği yönündeki umutlarını artırsa da; Ancak ABD ve Batı ülkelerinin silah göndererek Suudi Arabistan'ı desteklemeleri onların Yemen'deki krizi sona erdirme konusundaki isteksizliklerini gösteriyor. Yaptırımlar da bağımsızlık isteyen ülkelere karşı Amerika Birleşik Devletleri tarafından her zaman bir silah olarak kullanılmıştır. Yaptırım ve bu yaptırımı askıya alma, müzakere masasına gelme konusunda Ensarullah üzerindeki baskıyı artırmanın bir yoludur ama, Yemen krizine siyasi bir çözümün ön şartları vardır ve ABD, bu şartların gerçekleşmesini istemiyor gibi görünüyor.

İşgalcileri cezalandırmak ve Suudi Arabistan'a silah göndermeyi bırakmak, bu krize siyasi bir çözümün ön koşuludur. Yemen Ensarullah hareketinin sözcüsü Muhammed Abdüsselam twitter sayfasında şunları yazdı: "Cinayetleri ve kuşatmayı gerçekleştiren Yemen'deki işgalciler, özellikle Yemen’in hala ateş altında olduğu bir durumda diplomatik toplantıları beklememelidir.’

Yemen Ensarullah Hareketi Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Muhammed Ali el-Husi de twitter sayfasında, ABD hükümetinin Suudi Arabistan'a ve Yemen'deki işgalci koalisyona silah ve savaş uçağı göndermeyi ve lojistik desteği boykot etmesi gerektiğini belirtti. 

Sonuç

Yemen'deki insani felaket, 5 yıldan fazla süredir kuşatılmış Yemen halkını rahatsız eden bir sorundur. Yemen halkının ABD'ye ve Suudi Arabistan'ın işgalci koalisyonuna karşı güvensizliği son 5 yılda kanıtlanmış bir konu iken, ABD'nin ve işgalci Suudi koalisyonunun Ensarullah'ı müzakere masasına getirerek, Amerika ve işgalci Suudi koalisyonunun imajını temizleme çabaları, ABD’nin baskılarının artması ve yaptırımlar kullanmasıyla birlikte yeni bir şekil aldı.

Aslında, Yemen Ensarullah Hareketi, Yemen halkının haklarını elde etmek için doğru yaklaşımı benimsemiştir, çünkü Amerikalılar, yaptırımları genişletme ve askıya alma eylemlerini, onları müzakere masasına getirmek ve kendi şartlarını onlara kabul ettirmek ve kendilerini aklamak için Yemen halkına karşı bir taktik olarak kullanıyor.  

Hürsedahaber