FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 19-01-2021 10:49   Güncelleme : 19-01-2021 10:49

19 Yıl siyonist İsrail zindanlarında kalan Filistinli gencin değişen hayatı..

22 yaşındayken işgalci İsrail tarafından tutuklanan Filistinli Malek Bkairat, 41 yaşında özgürlüğüne kavuştu. Hayata yeniden başladığını belirten Filistinli, değişen dünyaya alışmaya çalışacağını söylüyor.

19 Yıl siyonist İsrail zindanlarında kalan Filistinli gencin değişen hayatı..

Irkçı İsrail zindanlarında özgürlüğü elinden alınan Malek Bkairat 19 yıl sonra ailesiyle buluştu. Gözaltına alındığında 22 yaşındaydı. Bugün, 41 yaşında ailesiyle yeniden bir araya gelen Bkairat, memleketi Sur Baher’de yaşadıklarını Middle East Eye’ye anlattı.

İsrail hapishanelerinde yaklaşık yirmi yıl kaldıktan sonra, Nakab hapishanesinden serbest bırakılan Bkairat, serbest bırakılmasından bu yana tutuklu bulunan mahkûmlara sabır ve özgürlüklerine kavuşmasını diliyorum, dedi.

Son 5 yıldır ailesiyle görüşmesine izin verilmeyen Bhairat, Lina adında kızı ve babasının kendisini hayata bağladığını söylüyor.

19 yıl mezarda yaşadım

“19 yıl zindanda kaldım. Sanki ölüydüm ve bir mezara gömülüydüm adeta. Şimdi tekrar hayata döndüm. Yeni evler var. Kasabanın Mezarlığı artık dolu. Son zamanlarda yürümeyi öğrenen bir çocuk gibiyim. Hala yokuş yukarı ve yokuş aşağı yürümeyi pratik yapıyorum, çünkü hapishanede sadece düz bir arazide küçük bir avluda yürüyordum.”

İşgalci İsrail yargılamadan suç üretiyor

İkinci İntifada sırasında 2001'in son gününde Bkairat tutuklandı ve daha sonra Kudüs'teki İsrail kuvvetlerine karşı operasyonlar yürütmek için bir hücre oluşturmakla suçlandı.

Kendisine ve arkadaşlarına karşı verilen kararların aşırı olduğuna inandığını, yargının güvenlik durumunu gerekçe göstererek uzun cezaları haklı çıkardığını ve kararın Kudüs'teki Filistinliler için saldırıları planlamaya veya yürütmeye karşı caydırıcı olması gerektiğini söylüyor.

“Yeryüzünde hapishaneye girmek isteyen hiçbir insan yoktur, ancak bir işgal olduğu sürece direniş vardır ve bu nedenle kader hapsedilir.”

Tutuklu kaldığı süre boyunca, İsrail cezaevi yetkilileri Bkairat'ı defalarca bir hapishaneden diğerine transfer ederek ve onu hücre hapsine yerleştirerek cezalandırdı.

Bkairat, zorluklara rağmen, “iyimserliğin babası” lakaplı olduğunu ve yıllar boyunca beş kitlesel açlık grevine katıldığını kaydediyor.

Bkairat, tutuklanmadan önce El-Aksa Camii bileşik kliniğinde bir sağlık görevlisiydi ve sembolik bir ücret alarak, gönüllü olarak halka hizmet ediyordu.

2001 yılında tutuklandığında, eşinin ilk bebeklerine hamile olduğunu bilmiyordu, 19 yıl boyunca sadece iki kez kalın camlar arkasında aile ziyaretleri sırasında görme imkanı buluyordu.

Kızı dört yaşındayken annesinden ayrıldı ve babaannesi ve dedesiyle birlikte yaşamaya başladı.

Babasının serbest bırakılmasıyla birlikte hayata yeniden başladığını belirten Lina, hayatımın en güzel anlarından birini yaşıyorum, ancak yaşadıklarımı asla unutmayacağım, diyor.

Babasının hapishaneden serbest bırakılmasından önce ve sonra hayatının iki bölüme ayrıldığını belirten Lina, hayatımın kayıp kısmı artık tamamlandığını ifade ediyor.

Bir ailenin mücadele tarihi

Bkairat ve ailesinin İsrail işgalinin hedefi olma konusunda uzun bir geçmişi var. Kudüs'teki İslami Vakıflar Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Filistinliler arasında tanınmış bir Şeyh olan babası Najeh Bkairat, El-Aksa Camisini korumak için katıldığı eylemler nedeniyle birçok kez tutuklandı.

Oğlunun serbest bırakılmasından bu yana telefonlarının susmadığını, arkadaşlarının sürekli aradığını belirten Najeh Bkairat, oğlunun özgürlüğüne yeniden kavuşmasını tebrik ediyorlar, diyor.

“Malek başını dik tutarak evin avlusuna girdiğini ve annesinin onu kucaklamak için ona doğru koştuğunu gördüğümde, kendimi kontrol edemedim ve gözyaşlarına boğuldum.”

Bkairat Nakab hapishanesinden serbest bırakıldığında, İsrail istihbarat güçleri onu tekrar tutukladı ve Kudüs'teki el-Mascoubiya sorgulama merkezine götürdü, üç saat boyunca sorguladı ve ertesi güne kadar tuttu. Ertesi gün babası da gözaltına alındı ve ikisi de aynı sorgulama merkezine götürüldü.

Sorgulandıktan sonra ikisi de serbest bırakıldı, ancak bir saat sonra işgalci İsrail polisi Sur Baher’deki evlerine baskın düzenledi ve Najeh Bkairat'ı yeniden gözaltına alındı.

İşgalci İsrail istihbaratının, kendisinin ve ailesinin Bkairat'ın serbest bırakılması nedeniyle kutlama merasimi düzenledikleri için sorgulandığını belirten Najeh Bkairat, "O gece hapishaneyi özgürlüğe tercih ettim, çünkü serbest bırakılan mahkumun değersiz olmasını ve evlerimizin kapılarını kapatmamızı, evimize kapanmamızı istiyorlar. Bunu kabul etmiyorum.” Diyor.

“Covid-19 kısıtlamalarını ihlal ettiği iddia edilen Najeh Bkairat, 5.000 şekel (1.600$) para cezası ile serbest bırakıldı.

Neceh Bkairat, İsrail'in aileye yönelik zulmünün yaklaşık 40 yıldır devam ettiğini söylüyor. 15 kez tutuklandı ve İsrail hapishanelerinde toplam yedi yıl geçirdi. Ayrıca, El-Aksa Camisinden ve yakındaki ofisinden geçici olarak uzak tutulma cezasını ihlal ettiği gerekçeyle uyarı aldı ve iki daha hapis cezası aldı.

"İşgal makamları el-Aksa'ya yönelik politikalarını kabul etmediğimi biliyor. Bu yüzden beni ve çocuklarımı hedef alıyorlar. Çünkü Kudüs'ü ve El-Aksa'yı seviyoruz ve onları savunuyoruz.”

1997’ İsrail'in Filistinlileri suçlayıp, yargılamadan ve tartışmalı bir kararla Malek Bkairat’ı beş ay boyunca gözaltında tutmuştu.

Evine ve özgürlüğüne kavuşan Bkairat'ın yüzündeki gülümseme eksik olmuyor.

Tek dileğinin, Covid-19 önlemleri nedeniyle şu anda kapalı olan El-Aksa Camisini ziyaret etmek olduğunu belirten Malek Bkairat, oraya girmek ve orada dua etmek için sabırsızlıkla bekliyorum, diyor. 

Mıddle East Eye - Çeviri: Hürseda Haber..