GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-01-2021 07:35   Güncelleme : 19-01-2021 11:47

Başörtüsü mücadelesinin yiğit kadınlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti

28 Şubat direnişinde en ön saflarda yer alan Zekiye Yağmurcu dün gece saatlerinde vefat etti. Kaynak: Başörtüsü mücadelesinin yiğit kadınlarından Zekiye Yağmurcu kardeşimiz vefat etti

Başörtüsü mücadelesinin yiğit kadınlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti

Zekiye Yağmurcu 28 Şubat'ta öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi'nde başörtüsü direnişine omuz vermiş, mücadelenin en ön saflarında yer almıştı. Başörtüsü zulmüne karşı mücadelesi öğretmenlik yıllarında da devam etmişti.

Türk siyasi tarihine "postmodern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinde, derslere başörtülü girdiği gerekçesiyle öğretmenlikten ihraç edilen ve 14 yıl sonra görevine dönen Zekiye Yağmurcu (48) vefat etti. 

Uzun süredir hastanede tedavi gören Zekiye Yağmurcu bu sabah vefat etti. Arkasında  daima Kur'an'ın izinden gitmeyi salık verdiği  iki güzel evlat ve güzel öğrenciler bıraktı.

Daima iyinin, doğrunun, adaletin tarafındaydı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Zekiye Yağmurcu ölümü ile ilgili sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye'ye başsağlığı diledi. Altun; "Davasına, samimiyetine, mücadele ruhuna, inancına, değerlerine bağlılığına, hürriyet ve adalet için çektiği çileye şahidim. Başörtüsü mücadelesinin en ön saflarında yer alan Zekiye Yağmurcu rahmet-i Rahman’a kavuştu. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

ZEKİYE YAĞMURCU KİMDİR?

28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde okuyan Zekiye Yağmurcu, başörtüsü direnişine omuz verdi ve mücadelenin en ön saflarında yer aldı.

Başörtüsü zulmüne karşı mücadelesi öğretmenlik yıllarında da devam eden Yağmurcu, derslere başörtülü olarak girdiği gerekçesiyle öğretmenlikten ihraç edildi.

İhraç edildiği öğretmenlik görevine 14 yıl aradan sonra dönen Yağmurcu, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Tedavi olduğu hastanede vefat eden Yağmurcu, iki çocuk annesiydi.

Yağmurcu'nun cenazesi, Ayazağa mezarlığında defnedildiği öğrenildi.