GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2021 16:17   Güncelleme : 04-01-2021 16:17

Ak Partili isim Türkiye'de Şehit Süleymani'yi anma etkinliğine tepki gösterdi..

3 Ocak 2020 tarihinde ABD tarafından Irak'ta Şehit edilen Kasım Süleymani için Türkiye'de düzenlenen anma programına Ak Partili isim tepki gösterdi.

Ak Partili isim Türkiye'de Şehit Süleymani'yi anma etkinliğine tepki gösterdi..

Kudüs Gücü'nün eski komutanı General Kasım Süleymani'nin şehadetinin birinci yıldönümü münasebetiyle İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Türkiye'de anma töreni düzenlendi.

Etkinliğe eleştiride bulunan Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Siyaset Bilimcisi Dr. Murat Yılmaz, "İslamcılık" diye başka bir ülkenin menfaat ve kurumlarını savunmanın artık bitmesi gerektiğini belirterek "Herhangi bir Türk subayı, özel harpçisi yahut istihbaratçısı için İran'da buna benzer bir toplantı yapılabilir mi? İran'daki siyasetçi, gazeteci, aydın, Türkiye Büyükelçisi böyle bir toplantıya katılabilir mi? Türkiye bu rezalete nasıl izin verebilir?" diye tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Siyaset Bilimcisi Dr. Murat Yılmaz'ın Şehit Süleymani'ye yönelik etkinliğin tertiplemesini "rezalet" olarak tanımlaması tepki çekti.

Öte yandan Yılmaz, Saadet Partisi'ne de isim vermeden 'Milli Görüş' üzerinden şu sözlerle tepki gösterdi: "Başka bir ülkenin üstelik Özel Kuvvetler Komutanı'nın anma toplantısına katılmak değil, milli görüşle, hiçbir millilik kıstasıyla bağdaşmaz..." dedi.

Eğitimci Yazar Avukat Emin Güneş: "Kasım Süleymani şehittir" 

Etkinliğe konuşmacı olarak katılnlardan biri olan avukat Emin Güneş, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel İdare Kurulu üyesi. Ancak Güneş, etkinliği partili veya siyaseçi kimliğiyle değil, hukukçu ve eğitimci kimliğiyle katıldığını söyledi.

Tartışmalar konusunda kimseyi muhatap almadığını ifade eden Güneş, "Herkes bildiğini yapıyor ve yazıyor. Kasım Süleymani'yi beğenen olduğu gibi beğenmeyenler de var. İnsanlar, peygamberleri bile eleştirmişler bizi mi eleştirmeyecekler" dedi. 

"HÜDA PAR adına programa katılıyor değilim" diyen Güneş, "Bana göre Kasım Süleymeni şehittir. İran'daki bilim adamı Fahrizade'ye yönelik suikastı da lanetledim. Programda HÜDA PAR'ın görüşlerini değil, kendi fikirlerimi dile getireceğim. Kasım Süleymani için dediğim her şeyin arkasındayım. Bana göre kesinlikle şehittir" değerlendirmesinde bulundu. 

Kasım Süleyami'nin emperyalizme karşı savaşan bir mücahid olduğuna inandığını söyleyen Güneş, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Kasım Süleymani'yi İsrail ve siyanizme gösterdiği tavrırdan dolayı tutuyorum. Dünyanın neresinde bir insan, küresel siyonizme bir fiske atsa ben onu alkışlıyorum. Silah sıkarsa ben onu anlından öperim. Benim davam onunla. Süleymani öldürüldüğünde onun için 'şehittir" diyerek ABD'ye tepki gösterdim. Hala aynı görüşteyim."

Hürseda haber