DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-01-2021 14:21   Güncelleme : 06-01-2021 15:38

Süleymani ve El-Mühendis'in ölüm yıldönümünde Irak'ta Milyonluk Gösteri: Küçük kız direniş şehitleri için gözyaşlarına boğuluyor...

Süleymani ve El-Mühendis'in ölüm yıldönümünde Irak'ta Milyonluk Gösteri: Küçük kız direniş şehitleri için gözyaşlarına boğuluyor...

Geçen yıl 3 Ocak'ta ABD'nin düzenlediği saldırı sonucu öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Iraklı Ebu Mehdi el-Mühendis'in birinci ölüm yılı dolayısıyla, saldırının gerçekleştiği Irak'ın başkenti Bağdat'taki Uluslararası havalimanı yakınlarında anma töreni düzenlendi.

Euronews'te yer alan habere göre İran destekli Haşdi Şabi güçlerinin çağrısıyla Tahrir meydanında toplanan onbinlerce kişi ise Amerika karşıtı sloganlar attı.

Irak'ta güvenlik alarmı verildi

Irak'ta başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde gösteri çağrıları ve olası füze saldırılarına karşı güvenlik alarmı verildi.

Bağdat yönetimi, Süleymani suikastının yıl dönümünde başkentteki Yeşil Bölge veya ABD üslerinin bulunduğu diğer kentlerde olası füze saldırılarından endişe ediyor.

Irak Polisinden Yüzbaşı Ahmed Halef yaptığı açıklamada, "Bağdat'ta güvenlik durumu gergin. Başkentte Yeşil Bölgeyi hedef alacak herhangi bir füze saldırısı girişimi ihtimaline karşı güvenlik güçleri konuşlandırılıyor." dedi.

Halef, Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürülmesinin birinci yılında silahlı grupların Yeşil Bölge'ye veya ABD askeri güçlerine saldırma niyetinde olmadığına dair güvencelere rağmen bu önlemlerin alındığına dikkati çekti.

İslami Analiz'de yer alan habere göre: Irak halkı, başkent Bağdat'ta bulunan Tahrir Meydanı'nda Şehit Ebu Mehdi el-Mühendisi ve şehit General Kasım Süleymani adına düzenlenen milyonluk gösteriye  akın etti. Bir televizyon muhabirinin göstericiler arasında bulunun küçük bir kıza niçin buradasın? diye sorması üzerine küçük kız gözyaşlarını tutamayarak "Şehit Ebu Mehdi Mühendis ve Hacı Kasım Süleymani'nin kanları için buradayım" yanıtını verdi. 

Haberin Videosu için tıklayın