GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-01-2021 09:10   Güncelleme : 05-01-2021 21:07

Erdoğan'ın danışmanı Caşin: İsrail'e Büyükelçi gönderebiliriz... İşgalci İsrail ile ilişkiler Mart ayında başlaya bilirmiş..

Amerika'nın Sesi Radyosuna konuşan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dış politika danışmanı Mesut Caşın, şartların uygun olması durumunda, Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki ilişkilerin Mart ayında yeniden tesis edilebileceğini söyledi.

Erdoğan'ın danışmanı Caşin: İsrail'e Büyükelçi gönderebiliriz... İşgalci İsrail ile ilişkiler Mart ayında başlaya bilirmiş..

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Mesut Caşın, VOA'ya demecinde, "İsrail bir adım atarsa, Türkiye iki adım atabilir... Yeşil ışık görürsek, büyükelçiliğimizi tekrar açacak ve büyükelçimizi de iade edeceğiz. Mart ayında diplomatik ilişkileri yeniden kurabiliriz" dedi.

VOA'ya göre, İsrail'in normalleşmeden kazanacağı çok şey olduğunu ifade eden Caşın, "Türkiye, [geçmişte] İsrail'den çok sayıda silah aldı. Bunu tekrarlayabiliriz... Türkiye ve İsrail'in savunma sanayileri birlikte ilerleyebilir" dedi.

Konuşmasında, İsrail'in enerji arama faaliyetlerine de değinen Caşın ayrıca, "İsrail, petrol ve gaz kaynakları keşfediyor. Oysa İsrail'de 8 milyon insan yaşıyor. Bu petrol ve gazı nereye satacaklar? En büyük pazar Türkiye ve Türkiye üzerinden geçecek bir boru hattı ile Avrupa Birliği pazarıdır" dedi.

"Barış ve güvenliğin sağlanması İsrail ve Türkiye için çok önemli" diyen Caşın sözlerine, "Mavi Marmara'dan sonra İsrail ile bir kaza daha istemiyoruz" diyerek devam etti.

31 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen Mavi Marmara olayı, iki taraf arasındaki ilişkilerde en büyük kırılma noktası oldu. Bu olayın ardından Türkiye, Tel Aviv Büyükelçisini geri çekerken, İsrail rejiminden derhal özür dilemesini, kurbanların ailelerine tazminat ödemesini ve Gazze’deki ablukayı kaldırmasını istedi. Siyonist rejimin adım atmaması üzerine Türkiye, ilişkileri asgari seviyeye indirdi. Diplomatik temsili maslahatgüzar seviyesine düşürdü ve tüm askeri anlaşmaları askıya aldı.

Hürsedahaber