GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-12-2020 15:31   Güncelleme : 29-12-2020 15:31

İran'ın ürettiği Kovid-19 aşısının insanlar üzerinde denenmesine başlandı: İran aşısı yüzde 90 etkili..

İran'ın yeni tip koronavirüse karşı bağışıklık sağlamak amacıyla geliştirdiği yerli aşı "COVIRAN Bereket", klinik deneme aşamasında ilk defa insan üzerinde test edildi.

İran'ın ürettiği Kovid-19 aşısının insanlar üzerinde denenmesine başlandı: İran aşısı yüzde 90 etkili..

İranlı bilim insanlarının geliştirdiği "COVIRAN Bereket" aşısı, Sağlık Bakanı Said Nemeki ve diğer yetkililerin katıldığı bir törenle, ilk defa insan üzerinde uygulandı. 

Aşıyı geliştiren bilim adamları heyetinin başında yer alan Muhammed Muhbir'in kızı Tayyibe Muhbir, aşıyı vurulan ilk gönüllü kişi oldu. Geliştirilen aşı bugün 3 kişiye daha vurulacak ve sonraki günlerde gönüllü olan 56 kişi üzerinde aşamalı olarak uygulanacak.

FHA'nın haberine göre:  İmam’ın Fermanını İcra Merkezi’nde korona virüs aşısı üzerinde çalışan ekibin Başkanı Hasan Celili, ürettikleri aşının etki oranını yüzde 90 olarak açıkladı.

Celili, tüm aşamalar ve özellikle insan üzerinde test aşaması başarılı bir şekilde geride bırakıldığı takdirde yerli aşının seri imalatına geçilmesi ve vatandaşlara sunulması dört beş ay zaman alacağını kaydetti.

Celili, hali hazırda dünya nüfusunun ancak yüzde 0.04 kadarı aşılandığını, dünya nüfusunun tümünün aşılanması 2022 yılının sonuna kadar süreceği tahmin edildiğini kaydetti.

Bundan önce korona virüs aşısı 2021’in sonuna kadar üretilemeyeceği tahmin edildiğini, ancak şimdi birçok ülke bu aşıyı ürettiğini, İran da çok erken bu aşıyı üretmeyi başardığını, bu aşı aynı zamanda İngiliz aşısına karşı da etkili olduğunu vurguladı.