FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 28-12-2020 10:23   Güncelleme : 01-01-2021 10:07

Hizbullah Lideri: Filistinliler hata yapmış olsa bile hiç kimsenin Filistinlileri İsrail düşmanına karşı yalnız bırakma hakkı yok.

Ümmet Suriye konusunda ihtilaf halindedir. Köfrez menşeli elektronik trol ordusu bizimle ilgili çok fazla iftira attı.

Hizbullah Lideri: Filistinliler hata yapmış olsa bile hiç kimsenin Filistinlileri İsrail düşmanına karşı yalnız bırakma hakkı yok.

Hizbullah genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah El Meyadin TV ye Dünya ve bölge konularını değerlendirdiği 4 saat süren bir röportaj verdi.

İşte o röportajdan notlar:

Görüyorsunuz, bazı Arap rejimleri İran'ı bahane olarak kullanıyor ve İran'la başa çıkmak için İsrail ile savaşı askıya aldıklarını söylüyorlar. Açıkçası, Arap rejimleri, taviz vermek için yıllardır İran'ı sadece bir bahane olarak kullandılar.

Ben şahsen İsrail ile bazı Arap ülkeleri ilişkilerinin normalleşmesine şaşırmadım, çünkü yıllardır ilişkileri var.

Yıllardır ABD ve İsrail'le perde arkasında birlikte olduklarını söylüyoruz.

Filistin, uzlaşmacı rejimler için bir yüktü. Bu yükten kurtulmak istediler. Filistinliler hata yapmış olsa bile hiç kimsenin Filistinlileri İsrail düşmanına karşı yalnız bırakma hakkı yok.

Kasım Süleymani için ayrıca bu emri veren ve bu cinayete katılanlar başta Trump ve Amerikan askeri kademeleri olmak üzere hedeftir. Amerikan üslerine İran’ın verdiği karşılık tüm şehitlerimiz içindi. Ayrıca Süleymani ve Ebu Mehdi hesabı için tüm direniş unsurları sorumluluk hissetmelidir. Başta Irak olmak üzere ki Şehid Süleymani Iraklıların misafiriydi resmi bir ziyaretçiyken Şehid edildi cenazesine 7 milyon kişi katıldı. Onlar için bunun hesabı ABD nin Irak' ı tamamen terk etmesini sağlamaktır.

İran ne Yemen ne Irak ne Lübnan ne Filistin ne Suriye ve ne de Bahreyn adına müzakere yapmaz onlara destek olur ama bölge unsurlarına saygılıdır. BM nin İran’la Yemen’i müzakere talebine karşılık İran gidin Ensarullahla görüşün cevabını vermiştir. Arabuluculuk yapabilir ama hiçbir unusuru temsilen masaya oturmaz. Bu hep böyle olmuştur.

BM Yemen konusunu çözme konusunda ciddi değil.

İsrailliler Amerika'ya istihbarat desteği sağlıyor, Suudiler ise sadece para veriyor.

2006 İsrail savaşı sırasında Suriye’den Rus yapımı kornet füzesi desteği aldık savaş sonrası Şehid Süleymani kalan füzeleri Gazze’deki kardeşlerimize göndermemizi teklif etti. Ben edebi olarak başkan Esad' a sordum bize verdiğiniz Rus kornet füzelerin geri vermeyip Hamas veya İslami Cihad’a göndermeyi düşünüyoruz hangisi size daha uygun diye sorduk cevaben hiçbir sakıncası yok hangisine isterseniz ona gönderebilirsiniz diye cevap verdi.

H. Mubarek’in indirilmesine 2 gün sonra Süleyemni’yle görüştük. ABD cemaatini değiştirmeyi planlıyor dedi bu plan Suriye ye sirayet eder diye düşünüyordu.

Suriye’de tüm muhalif gruplarla siyasi çözüm için arabulucu olarak görüşmeyi denedik ama hiç biri Esed yönetimiyle görüşme olmayacağını en çok 2 ay sonra devrilecek bir yönetimle görüşmeyecekleri cevabını verdiler.

Suriye’de adeta bir dünya savaşı yaşandı çok ağır geçti asıl başarı Suriye yönetimi ve dirençli duran askerinindir başkan Esad Lazkiye’ye kaçmasıyla ilgili tüm ısrarları redderek bir gün bile Şam dan ayrılmadı. İlk dönem İran ve biz askeri olarak dahil olmadık sonraki bir kaç yıl içinde buna karar verdik Rusya ise askeri olarak 5.yılda dahil oldu. Rus sözcülerin Suriye’yi biz kurtardık beyanlarına K. Süleymani Ruslarla görüşerek bu ifadeleri düzeltmelerini istedi.

Süleymani Putinle görüşerek Suriye’nin Rusya ya askeri davetini kabul etmesini sağladı. O görüşmeye kadar Putin Suriye ye girince kaybetme endişesi taşıyordu.

Süleymani harita üzerinde saatlerce anlatınca Putin ikna oldum dedi.

Süleymani Putin’i sloganla ikna etmedi derin ikna kabiliyeti ve birikimi sayesinde oldu.

Ümmet Suriye konusunda ihtilaf halindedir. Köfrez menşeli elektronik trol ordusu bizimle ilgili çok fazla iftira attı.

Suriye’de amaçları sadece direnişin önünü kesmek değildi o ülkenin doğalgaz, petrol, Akdeniz sahili olması, Akdeniz’deki petrol rezervleri açısından kullanılabilecek, Golan gibi işgal edilmiş yerlerle ilgili taleplerinden vazgeçecek bir yönetim istiyorlar.

Suriye’de yolsuzluk vb sorunlar olduğunu biz de biliyorduk bir takım problemlerin olduğunu da. Suriye yönetimini beğenmeyebilirsiniz ama insaflı olun Suriye yönetimi boyun eğmedi C Powel'ın ziyaretindeki tüm teklifleri reddetti.

Ben Şam da başkan Esed’la görüştükten sonra başkan Der'a daki aşiret reislerini kabul etti. Görüşmede tazminat ödeme, sorunları giderme ile ilgili başkan dan söz alıp mutlu ayrıldılar ama ertesi gün Der'a aşiret reisleri tarafından kuşatıldı.

Irak'ta direnişin Amerikan Anrams tanklarını imha endişelerini körfez, medyası yayınlamıyor direniş sadece askeri hedefleri vuruyor operasyon sırasında bir mesela bir çocuk geçiyorsa operasyon iptal ediliyor.

Eymen zevahiri Irakta 5000 intihar eylemi yaptıklarını söyledi sivil insan öldürüyorlar bizim böyle bir metodumız yok.

ABD Irak'ta kaybetti daha sonra İŞİD’le tekrar dönmek istediler yine kaybettiler.

Şehid Süleymani ile ilgili bir Amerikan dergisi kapak yaptı "alternatifi olmayan kişi" başlığı vardı. Yıllar önce o dergiyle ilgili bu tip başlıklarla suikastlara psikolojik atmosfer hazırlıyor demiştim. Kasim Süleymani o manşetten 2 ay sonra Şehid edildi.