GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-12-2020 21:50   Güncelleme : 21-12-2020 22:01

HÜDA PAR: Emniyetteki 'çıplak arama' iddiaları araştırılmalıdır...

Emniyetteki “çıplak arama” iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, çıplak arama gibi uygulamalara dayanak olarak gösterilen mevzuat hükümlerinin değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

HÜDA PAR: Emniyetteki 'çıplak arama' iddiaları araştırılmalıdır...

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, geçtiğimiz günlerde bir milletvekili tarafından gündeme getirilen ve gözaltına alınan bazı kadınların çıplak aramalara maruz kaldığı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, “söz konusu durumun sümen altı edilmesine müsaade edilmemeli” dedi.

"Emniyetteki soyma iddiaları araştırılmalıdır"

Olayın ivedilikle araştırılması gerektiğini söyleyen Sağlam, “Geçtiğimiz günlerde bir milletvekili tarafından gündeme getirilen ve gözaltına alınan bazı kadınların çıplak aramalara maruz kaldığı iddiaları çok vahimdir. Söz konusu durumun sümen altı edilmesine müsaade edilmemeli ve ivedilikle araştırılmalıdır.” dedi.

“Hükümet, insan hakkı ihlallerinin önüne geçmek istiyorsa bu tür iddiaların üzerine kararlı bir şekilde gitmelidir”

Hükümetin tutumunu da eleştiren Sağlam, “Geçmişten bu yana hem gözaltı süreçlerinde hem de cezaevlerinde üst aramaları ile ilgili çeşitli hak ihlalleri ve mağduriyet oluşturan fiiller kamuoyuna yansımaktadır. İşkenceye sıfır tolerans sloganıyla iktidara gelen hükümetin, bu vahim iddiaları etraflıca araştırmadan kesin bir dille yalanlaması doğru bir yaklaşım tarzı değildir. Bunun yerine etkin ve şeffaf bir soruşturma yapılmalı, ondan sonra açıklama yapılmalıydı. Hükümet, insan hakkı ihlallerinin önüne geçmek istiyorsa bu tür iddiaların üzerine kararlı bir şekilde gitmelidir. Hükümetin en önemli yükümlülüklerinden biri de budur. Nitekim pek çok kişi bu iddiaları doğrulamış ve söz konusu çirkin uygulamaya maruz kaldığını beyan etmiştir. İnsan hakkı ihlallerini önlemek adına; cezaevleri ve gözaltı süreçleri mutlaka denetlenmelidir. Çıplak arama gibi uygulamalara dayanak olarak gösterilen mevzuat hükümleri değiştirilmelidir. Kolluğun vazife sırasında hukuk sınırlarında kalmasını sağlayacak etkin denetim mekanizmaları geliştirilmelidir.” dedi.

Doğruhaber