GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2020 11:55   Güncelleme : 19-12-2020 12:09

BAE sert tepki gösteren Dışişleri'nden İsrail'le normalleşen Sudan'a şaşırtan açıklama: Doğru adım attı..

Türkiye'den skandal açıklama! Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Trump'ın Siyonist İsrail'le normalleşme şantajıyla Sudan'ın 'terör listesinden' çıkartılmasını olumlu karşıladı!

BAE sert tepki gösteren Dışişleri'nden İsrail'le normalleşen Sudan'a şaşırtan açıklama: Doğru adım attı..

ABD Başkanı Donald Trump, İslam devletlerine türlü şantajlar ile Siyonist İsrail'e normalleşmenin önünü açıyor. Filistin topraklarını işgal eden İsrail'in bir anlamda da işgalini meşrulaştıran normalleşme kararları bir biri ardına geliyor.

Washington'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in dünyanın gözü önünde Siyonist İsrail'le normalleşme anlaşmasını imzalamasının ardından Sudan ve Fas'da İsrail'le normalleşme kararı aldı.

TRUMP'IN ŞANTAJ STRATEJİSİ İŞE YARADI

Fas'ın İsrail'le normalleşmesini kabul etmesi için ABD Başkanı Trump Batı Sahrâ'nın Fas hakimiyetinde olduğunu kabul ederken, Sudan'a ise 'terör listesinden çıkartma' sözü vermişti.

Şantajı sonrasında Siyonist İsrail'le normalleşme kararı alan Sudan, ABD 'terör listesinden çıkartma' kararını kongreye yolladığını açıkladı.

Sudan'ın ABD'nin terör listesinden çıkarılmasının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Sudan’ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. BAE ve Bayreyn'in İşgalci İsrail ile normelleşmesine sert tepki göateren Türkiye Dışişleri Bakanlığının ABD’nin Sudan’ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmasını memnuniyetle karşılarken Sudan'ın İsrail ile normalleşme kararı almasına değinmemesi şaşkınlıkla karşılandı...

DOĞRU YÖNDE ATILMIŞ BİR ADIM

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, normalleşme kararın doğru yönde atılmış bir adım olarak nitelendirildi.

Aksoy'un Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yer alan açıklaması şöyle: 

"ABD’nin Sudan’ı Terörü Destekleyen Devletler listesinden çıkarma kararını, uzun zamandır arzu ettiğimiz, doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriyoruz. Türkiye esasen başından beri tek taraflı yaptırımlara karşı olduğunu vurgulamaktadır.

Ülkemiz Sudan’da geçiş sürecine, bu kapsamda yürütülen reform çabalarına destek vermeye ve kardeş Sudan halkının yanında durmaya devam edecektir.”