GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2020 10:26   Güncelleme : 19-12-2020 10:26

Reuters duyurdu: Türkiye İdlib'te 7 üsten çekildi iddiası..

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin Suriye'nin İdlib vilayetindeki gözlem noktalarından yedisini boşalttığını ileri sürdü.

Reuters duyurdu: Türkiye İdlib'te 7 üsten çekildi iddiası..

Reuters haber ajansının ismi açıklanmayan bir Türk kaynağa dayandırdığı haberde, İdlib'deki gözlem noktalarında bulunan Türk askerlerinin, ılımlı muhaliflerin kontrolündeki bölgelere çekildiği ileri sürüldü.

Ankara ile Moskova arasındaki anlaşmaya dayanarak, Türkiye'nin Suriye hükümetinin kontrolünde yer alan bölgedeki gözlem noktalarını boşalttığı öğrenildi.

Ajansta yer alan habere göre, TSK’nın Suriye’nin kuzeybatısındaki 7 askeri gözlem noktasını boşaltarak kuvvetlerini yine İdlib'de, Ankara'nın kontrolünde bulunan diğer gözlem noktalarına kaydırıldığı belirtildi.

Türkiye, 2018 yılında Suriye hükümet güçleri ile Ankara'nın desteklediği Suriyeli muhalifler arasındaki çatışmaları durdurmak amacıyla yapılan anlaşma kapsamında İdlib vilayeti etrafında 12 gözlem noktası kurmuştu. Türkiye ekim ayında Morek'te, kasım ayında ise Şir Maghar'da bulunan gözlem noktasından çekilmişti. 

"SADECE YER DEĞİŞİKLİĞİ"

Türk yetkili, "Gözlem noktalarında bulunan asker sayısının azaltılmadığını, sadece yer değişikliğinin meydana geldiğini" aktardı.

Türkiye, 2018 yılında Suriye hükümet güçleri ile Ankara'nın desteklediği Suriyeli muhalifler arasındaki çatışmaları durdurmak amacıyla devreye sokulan anlaşma kapsamında, İdlib çevresinde 12 gözlem noktası kurdu. Daha sonra ise Morek ve Şir Maghar'da bulunan gözlem noktasından çekildi.

Karar