DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-12-2020 09:13   Güncelleme : 18-12-2020 09:13

Faslı 200'den fazla aydın Siyonistler ile normalleşmeyi kınayan bildirgeyi imzaladı..

Fas'ın Siyonistlerl ile normalleşme kararı alması 200'ü aşkın Faslı aydın tarafından imzalanan bildirge ile kınandı. Bildirgede, 'Filistin meselesi, zafere ulaşılana kadar asla bırakılmayacak bir emanettir.” ifadeleri yer aldı.

Faslı 200'den fazla aydın Siyonistler ile normalleşmeyi kınayan bildirgeyi imzaladı..

Rabat yönetiminin Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirme kararı almasına tepkiler sürüyor.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreter Yardımcı Naziha Amarij, aynı birliğe üye olan Muhammed Rafi ile Muasır ve Alternatif Partisi Genel Sekreteri Mustafa Mutasim'in de aralarında bulunduğu 200'ü aşkın aydın siyonistlerile ilişkilerin normalleştirmesini kınayan bildirgeyi imzaladı.

Bildirgede, “Filistin meselesi, zafere ulaşılana kadar asla bırakılmayacak bir emanettir.” vurgusu öne çıkarken, “normalleşmenin günah olduğu" yorumu yapıldı.

Fas, geçtiğimiz hafta perşembe günü yayımlanan kraliyet açıklamasıyla,Siyonistler ile ilişkilerin “mümkün olan en kısa süre içerisinde" normalleşeceğini duyurmuştu. Açıklamada, normalleşmenin Fas'ın Filistin davasındaki duruşunu değiştirmeyeceği de öne sürülmüştü.

Fas ve Siyonistlerle ilişkileri, 1993 yılındaki “Oslo” barış süreciyle beraber düşük düzeyde başlamıştı, ancak Rabat, 2002 yılında patlak veren 2'nci İntifada ile beraber ilişkilerini dondurmuştu.

Fas, Mağrip bölgesinde Siyonisttler ile diplomatik ilişkilerini sürdüren tek devlet durumunda. Moritanya 2010'da Siyonistlerl ile ilişkilerini kesmişti.

Timeturk