GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-12-2020 19:28   Güncelleme : 15-12-2020 19:28

ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararına İran, Azerbaycan ve Rusya'dan tepki...

İran, Azerbaycan ve Rusya ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararı sonrası Washington'a tepki mesajları paylaştı.

ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararına İran, Azerbaycan ve Rusya'dan tepki...

İran Dışişleri Bakanı Zarif Salı günü twitter hesabında yaptığı açıklamada “Birinci öncelik komşularımız” hashtegini kullanarak, Amerika terör devletinin Türkiye’nin savunma sanayiine ve yetkililerine karşı dayattığı tek taraflı yaptırımlarını kınadı.

Zarif şöyl yazdı: "Amerika’nın yaptırım bağımlılığı ve uluslararası hukuku küçümsemesi bir kez daha kendini gösterdi. Biz Amerika’nın Türkiye’ye dayattığı son yaptırımları şiddetle kınıyor ve Türkiye milleti ve devletinin yanında duruyoruz."

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararına Rusya'dan tepki geldi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür." ifadesini kullandı.

ABD'nin Türkiye'ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı nedeniyle yaptırım uygulama kararına Azerbaycan'dan tepki geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararını, 'kabul edilemez', 'haksızlık' ve 'hukuka aykırılığın bir göstergesi' şeklinde değerlendirdiğini bildirdi.