DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-12-2020 15:32   Güncelleme : 11-12-2020 15:48

İhanet kervanı genişliyor: Fas İsrail’le normalleşme kervanına katılan 6. Arap ülkesi oldu

BAE, Bahreyn ve Sudan'ın ardından Filistin davasına ihanet ederek Siyonist İsrail'le normalleşmeyi kabul eden dördüncü ülke Fas oldu. Siyonist Bakan dans ederek kutladı!

İhanet kervanı genişliyor: Fas İsrail’le normalleşme kervanına katılan 6. Arap ülkesi oldu

Arap devletlerinin Filistin davasına ihaneti devam ediyor. ABD, Başkanı Donald Trump'ın himayesinde Washington'da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Siyonist İsrail'in bir araya gelerek "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalara imza atmasının ardından Sudan'da Trump'ın tehditleri nedeniyle İsrail'le normalleşme kararı almıştı. Sudan'ın ardından Fas da Siyonist İsrail'le normalleşti. Fas-İsrail normalleşmesini yine ABD Başkanı Donald Trump duyurdu. 

TRUMP SOSYAL MEDYADAN DUYURDU
ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medyadan yaptığı paylaşım ile duyurduğu Fas-İsrail normalleşmesinin arka planında, yine tehditlerin olduğu göz ardı edilemiyor. ABD'nin Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdığını ilan ettikten hemen sonra Fas-İsrail normalleşmesini duyurması ABD'nin Fas'a yönelik şantaj ve tehdit iddialarını güçlendiriyor. 

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün, Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdığımız bir bildiri imzaladım. Fas'ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik teklifi, kalıcı barış ve refah için tek ve kalıcı çözümdür." ifadesini kullandı.

SUDAN'I DA TEHDİT ETTİ
ABD Başkanı Trump, İsrail-Sudan normalleşme anlaşmasını duyurmadan önce Sudan'ın 'teröre destek veren ülkeler' listesinden çıkartıldığını duyurmuştu. ABD'nin bölgeyi Siyonist İsrail'in çıkarları doğrultusunda tehdit ve şantaj üzerinden yeniden dizayn etmeye çalıştığı yönündeki iddialar bu anlaşmalarla daha çok kuvvetleniyor.

NETANYAHU, ABD ELÇİSİYLE KAMERA KARŞISINDA
Siyonist İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu Fas ile normalleşme anlaşmasının ardından ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman ile kameralar karşısına geçti., Siyonist Başbakan, "Artık Fas ile diplomatik ilişkiler kurmak için hızla çalışabiliriz. Fas ile barış çok sıcak olacak ve bu barış için bir başka büyük ışık. Fas ve İsrail arasında güçlü ilişkiler var ve modern çağ boyunca Fas ile Yahudi halkı arasında yakın ilişkiler var. Herkes Fas krallarının ve Fas halkının orada yaşayan Yahudi cemaatiyle nasıl ilgilendiğini bilir" ifadelerini kullandı.

SİYONİST BAKAN DANS EDEREK KUTLADI
Fas'ın normalleşme kararının ardından Filistinliler ve Müslümanlar anlaşmadan dolayı büyük bir üzüntü yaşarken, Siyonist İsrail büyük bir sevince boğuldu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Fas ve İsrail'in ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda anlaştığını duyurmasının ardından Siyonist İsrail Ulaştırma Bakanı Miri Regev, anlaşmayı dans ederek kutladı.

FAS BAŞBAKANI BAE'YE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Fas’taki koalisyon hükümeti lideri Osmani, başkanlığını yaptığı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Ağustos ayında düzenlediği etkinlikte konuşmuş ve BAE-İsrail anlaşmasına sert tepki göstermişti. Osmani, "Siyonist yapıyla normalleşmeyi reddediyoruz. Siyonist yapıyla normalleşme, Filistin halkının haklarını daha çok ihlal etmesi için bir teşviktir." ifadelerini kullanmıştı. 

Milli gazete