GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-12-2020 18:35   Güncelleme : 06-12-2020 18:35

Özlem Zengin: Kadının seçme ve seçilme hakkını AK Parti hayata geçirdi..

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Türkiye'de 5 Aralık 1934'te kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümünden bahsederken, bu hakkın ilk defa AK Parti tarafından gerçek manada hayata geçirildiğini savundu. Zengin, "Başörtülü olarak meclise girebilme yani seçilme hakkının gerçek manada kullanılması ilk defa 2015 seçimlerinde olmuştur" dedi.

Özlem Zengin: Kadının seçme ve seçilme hakkını AK Parti hayata geçirdi..

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın, sosyal medya platformu Instagram üzerinden yaptığı 'Dünya Kadın Hakları Günü Özel Yayını’na konuk oldu. Zengin 5 Aralık 1934'te Türkiye'de seçme ve seçilme hakkının tanınmasına karşın bu hakkın 80 yıldır gasp edildiğini ifade ederek, "Bunu hayata geçiren parti AK Parti’dir ve bununda öncüsü sayın Cumhurbaşkanımızdır" dedi.

Zengin şu ifadeleri kullandı: "5 Aralık, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi ile alakalı bir gündür. Çok önemli bir gündeyiz. Fakat bu hakkın oy verme anlamında kullanılması 2013 yılına kadar olmuştur. Oy verme ile ilgili olarak. Ama 2013 yılında ilk defa 5 tane kadın milletvekilimiz başörtülü olarak meclise girdiler. Ama başörtülü olarak meclise girebilme yani seçilme hakkının gerçek manada kullanılması ilk defa 2015 seçimlerinde olmuştur. Bakar mısınız? Siz 35’ten bahsettiniz. 35 neresi? 2015 neresi? Siz 80 yıl gasp ettiğiniz kadınların hakkıyla alakalı neredesiniz? Bunun içerisinde sadece seçme seçilme meselesi değil. Eğer Türkiye’de bu hakkın gerçek manada kullanılmasından bahsediyorsak, seçme ve seçilme hakkının gerçek manadan kullanılmasından bahsediyorsak bunu hayata geçiren parti AK Parti’dir ve bununda öncüsü sayın Cumhurbaşkanımızdır."

GazeteDuvar