DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-12-2020 11:48   Güncelleme : 06-12-2020 11:48

Müslüman Kardeşler: İslami uyanışa öncülük ettiğimiz için hedefteyiz...

Millî Gazete’ye konuşan Müslüman Kardeşler Sözcüsü Talat Fehmi, İhvan-ı Müslimin’in neden küresel çapta hedef alındığını açıkladı.

Müslüman Kardeşler: İslami uyanışa öncülük ettiğimiz için hedefteyiz...

3 Temmuz 2013’te Mısır’da gerçekleştirilen darbe ile birlikte Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetim erkinden uzaklaştırılmış ve Müslüman Kardeşler hareketine yönelik yürek parçalayan bir zulüm uygulamaya konulmuştu. Mısır’da gerçekleştirilen darbenin üzerinden uzun bir süreç geçmesine rağmen Sisi rejiminin zulmü devam ediyor. Mısır’daki darbe koşulları içerisinde çok sayıda mensubu şehit olan Müslüman Kardeşler hareketi bölgesel arenada da hedefe konuldu.

Ülkesel, bölgesel ve küresel çapta sistematik bir saldırıya maruz kalan Müslüman Kardeşler, zor bir süreçten geçiyor. Suudi Arabistan Kıdemli Âlimler Konseyi tarafından hedefe konulan Müslüman Kardeşler hareketinin sözcüsü Talat Fehmi, Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu.

TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN HAREKETİMİZ DEVAM EDİYOR

İhvan-ı Müslimin’in, İslami uyanışa öncülük ettiği için hedefe konulduğunu belirten Fehmi, “2013 yılında başlayan süreçle birlikte Müslüman Kardeşler’i yok etme amacı taşıyan faaliyetlerle karşı karşıya kaldık. Allah’a hamd olsun! Mısır’daki darbe rejiminin bölgesel ve uluslararası desteği de arkasına alarak Müslüman Kardeşler’i şiddetli yok etme faaliyetlerine karşı ayakta kaldık” dedi.

İŞGALCİ İSRAİL REJİMİ, İHVAN’A YÖNELİK SALDIRIDAN MEMNUN

Suudi Arabistan Kıdemli Âlimler Konseyi’nin açıklaması Müslüman halklar tarafından tepkiyle karşılandı. Konuya ilişkin olarak değerlendirmede bulunan birçok Müslüman kurum ve hareket, söz konusu kararın yanlışlığına vurgu yaptı. Yıllar önce Hasan el-Benna’nın dalgalandırdığı sancağı taşımaya devam eden Müslüman Kardeşler, Suudi Arabistan Kıdemli Âlimler Konseyi’nin hareketi terör örgütü ilan etmesine tepki gösterdi. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Mısır’da 1928’de kurulan İhvan, şiddetten, terörden ve ümmeti parçalamaktan uzaktır. Kurulduğu tarihten bu yana insanları güzel öğütle Allah’a çağırmaktadır” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan Suudi Arabistan Kıdemli Âlimler Konseyi’nin Müslüman Kardeşler’e dair kararına işgalci İsrail rejiminden gelen memnuniyet açıklaması da dikkat çekti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER SÖZCÜSÜNDEN MİLLÎ GAZETE’YE ÖZEL AÇIKLAMALAR

Suudi Arabistan Kıdemli Âlimler Konseyi’nden Müslüman Kardeşler’e yönelik yapılan açıklama harekete bölgesel ve küresel çapta gerçekleştirilen saldırıların son örneğini teşkil etti. Müslüman Kardeşler Sözcüsü Talat Fehmi, konuya ilişkin Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu. Yaşanılan tüm zorluklara ve maruz kalınan tüm zulümlere rağmen Müslüman Kardeşler’in yürüyüşünün devam ettiğini vurgulayan Fehmi, “İhvan-ı Müslimin neden hedefte?” sorusuna da dikkat çeken bir cevap verdi.

ULUSLARARASI DESTEĞE RAĞMEN DARBECİ REJİM HEDEFİNE ULAŞAMADI

Talat Fehmi, 2013 yılında başlayan süreçle birlikte Müslüman Kardeşler’i yok etme amacı taşıyan faaliyetlerle karşı karşıya kaldıklarını, darbeci Sisi’nin Müslüman Kardeşler’i terör örgütü gibi lanse etmeye çalıştığını kaydederek Sisi’nin amacına ulaşamadığını dile getirdi. Sözcü Talat Fehmi, “Allah’a hamdolsun, Mısır’daki darbe rejiminin bölgesel ve uluslararası desteği de arkasına alarak Müslüman Kardeşler’i şiddetli yok etme faaliyetlerine karşı ayakta kaldık. Nitekim bu süre zarfında yaşadıklarımız Müslüman Kardeşler’in ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Sisi, İhvan-ı Müslimin liderlerini ve üst düzey yöneticilerini hapse atarak hareketimizin idari yapısını ve böylece de tüm kabiliyetlerimizi yok etmeye çalıştı. Bizi terör örgütü gibi lanse etmeye çalıştı. Ancak tüm yaptıklarına ve medyadaki olumsuz yayınlara rağmen Sisi amacına ulaşamadı” dedi.

TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN HAREKETİMİZ DEVAM EDİYOR

Talat Fehmi şöyle devam etti: “Müslüman Kardeşler hareketinin uzun baskı dönemlerine rağmen kendisini devam ettirebilme yeteneği hareketimizin yapısında ve doğasında var. Bu başarı bizim sosyal ve siyasi vizyonumuzun da sağladığı bir şey. Karşılaşılan tüm zorluklara rağmen hareketimiz devam ediyor. Hedeflerimize ulaşana kadar gayretle ve ısrarla çalışmayı sürdürüyoruz.”

MÜSLÜMAN KARDEŞLER DÖRT BİR YANDAN SALDIRIYA UĞRUYOR

Gerek Mısır’da, gerek bölgesel alanda, gerekse küresel çapta hedef alınan Müslüman Kardeşler hareketi zor bir süreçten geçiyor. Tam anlamıyla sistematik bir saldırıyla karşı karşıya olan hareket tüm zorluklarına rağmen mücadelesini sürdürüyor. Müslüman Kardeşler hareketine yönelik gerçekleştirilen sistematik saldırının son örneği Suudi Arabistan Kıdemli Âlimler Konseyi tarafından sergilendi. Söz konusu oluşumun geçen günlerde yapmış olduğu açıklamada Müslüman Kardeşler hareketi ‘terör örgütü’ (!) olarak ilan edildi. Konsey’den yapılan yazılı açıklamada, “İhvan, İslâm’ı temsil etmeyen, sapkın, yöneticilere karşı çıkan, fitne çıkaran, şiddet yanlısı terörist bir gruptur” ifadeleri kullanıldı.

İHVAN, İSLÂMİ UYANIŞA ÖNCÜLÜK ETTİĞİ İÇİN HEDEFTE

Bölgedeki kimi ülkelerin kendilerini neden hedef aldığına dikkat çeken Müslüman Kardeşler Sözcüsü Talat Fehmi, “İslâm’ın saf kaynakları olan Kur’an ve sünnetten türetilen İhvan-ı Müslimin, geniş bir kitle tarafından benimsenmiştir. Müslüman Kardeşler, İslâmi uyanışa öncülük etti. Hareketimiz böylece İslâm coğrafyasındaki sağlam çekirdeği temsil etti. Mısır’da temellerinin atılmasının ardından süreç içerisinde çok sayıdaki ülkede Müslüman Kardeşler hareketleri ortaya çıktı. Bu durumun ardından da Müslüman Kardeşler’e savaş ilan edildi. Buradaki konu Müslüman Kardeşler hareketinin gerçekleştirdiği İslâmi faaliyetlerle ilgili. Bu bağlamda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın Arap Baharı sırasında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’ya söylediği şu sözlerin içerdiği korkudan bahsedebiliriz. Abu Dabi Veliaht Prensi, Obama’ya ‘Mısır’daki rejim düşerse ve iktidarı Müslüman Kardeşler devralırsa yönetimden düşecek çok sayıda daha Arap lider olacak’ demişti” ifadelerini kullandı.

 “MISIR’DAKİ DARBEYİ KIRMAK İSTİYORUZ”

*  Müslüman Kardeşler Sözcüsü Talat Fehmi, kısa vadeli hedef olarak Mısır’daki darbeyi kırmak istediklerini söyledi. Hareketin teşkilat ve eğitimsel yapısını güçlendirdiklerini kaydeden Fehmi, “Kısa vadeli hedefimiz çok net. Mısır’daki darbeyi kırmak istiyoruz. Hedeflerimiz çok açık; Mısır halkının iradesinin karşılığı olan bir yönetimin kurulmasını istiyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için siyasi, diplomatik ve insan hakları alanlarında mümkün olan her çabayı gösteriyoruz. Hareketimizin teşkilat ve eğitim yapısını güçlendiriyoruz. Mısır dışında mensuplarımızı ağırlayan ülkelerle dostluk ilişkisi kurmanın yanı sıra bahsettiğim medya, siyaset ve diplomasi alanındaki çabalara odaklanıyoruz” diye konuştu.

Milli Gazete/ Bekir Şirin