GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-12-2020 13:39   Güncelleme : 02-12-2020 13:39

NATO toplantısında Türkiye'yi suçlayan Pompeo'ya Çavuşoğlu'ndan sert sözler..

NATO toplantısına Trump hükümeti adına son kez katılan ve Türkiye'yi hedef alan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'ya, Bakan Çavuşoğlu'nun cevabı sert oldu. Çavuşoğlu, ABD’yi, Avrupalı devletleri Türkiye karşıtı cephede toplamakla suçladı.

NATO toplantısında Türkiye'yi suçlayan Pompeo'ya Çavuşoğlu'ndan sert sözler..

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleşti. Kuzey Atlantik İttifakı'nın gelecek 10 yılda nasıl daha güçlü hale gelebileceği konusunun tartışılmasının planlandığı toplantıda, Donald Trump hükümeti adına son NATO toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tansiyonu yükselterek Türkiye'yi hedef aldı.

'S-400'LE KREMLİN'E HEDİYE VERDİNİZ'

Pompeo, Ankara'yı, Akdeniz'de müttefikleriyle gerginliği arttırmak ve Rus yapımı bir hava savunma sistemi alarak adeta Kremlin'e hediye vermekle suçladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, gündem dışı şekilde Türkiye'yi hedef alan Pompeo'yu, 'Avrupalı müttefiklere telefon açıp Türkiye karşıtı bir cephede toplamak, bölgesel çatışmalarda körü körüne Yunanistan'dan yana taraf tutmak ve Türkiye'ye Patriot hava savunma sistemi satmayı reddetmekle' suçladı.

Ayrıca Çavuşoğlu, Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ'la savaştığı bir ortamda ABD'nin Suriye'deki "terörist oluşumları" desteklediğini yine ABD ile Fransa'nın Dağlık Karabağ'da Ermenistan'a destek vererek çatışmayı daha da kötüleştirdiğini dile getirdi.

KUZEY ATLANTİK İTTİFAKI TARTIŞILACAKTI

Toplantıda aslında Kuzey Atlantik İttifakı'nın gelecek 10 yılda nasıl daha güçlü hale gelebileceği konusu tartışılacaktı. Ancak adının açıklanmasını istemeyen bazı üst düzey diplomatlar, Trump hükümeti adına son NATO toplantısına katılan Pompeo'nun, tansiyonu yükselterek, ocak ayında göreve gelecek Joe Biden yönetimi için ittifak içerisinde hayatı daha zor hale getirmek için kullandığını öne sürdü.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından görevlendirilen Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ve eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell eş başkanlığındaki bağımsız grup, dün "NATO'nun nasıl daha güçlü hale gelebileceği" hakkında hazırladıkları 138 tavsiye içeren 67 sayfalık raporu sunmuştu. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının ikinci gün oturumu bugün devam edecek

Karar