DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-12-2020 13:19   Güncelleme : 02-12-2020 13:19

Suudi Koalisyonunun Yemen'de işlediği suçlar sınır tanımıyor..

Yemen’in başkentindeki insan hakları örgütü yıllık raporunda, Suudi koalisyonunun Yemen'de altı yıldır devam eden saldırılarında yaklaşık 17 bin sivili öldürdüğü ve 26 binden fazla kişiyi de yaraladığı suç ve cinayetleri hakkındaki son istatistikleri yayınladı.

Suudi Koalisyonunun Yemen'de işlediği suçlar sınır tanımıyor..

Raidat el-Adalet lil Tunmiyeti ve’l Hukuk bi Sana (Sana'da Kalkınma ve Haklar için Adaletin Öncüleri) Teşkilatı, yıllık raporunda Suudi koalisyonunun Yemenli kadınlara yönelik suçları ve insan hakları ihlalleri hakkındaki istatistikler yayınladı.

Yemen'in 26 Eylül haber sitesinin haberine göre, bu teşkilatın başkanı Hüda el-İmad, bu raporun içeriğiyle ilgili giriş kısmında, Suudi koalisyonunun son altı yıldır Yemenli kadın ve çocuklara yönelik saldırısının tam anlamıyla bir savaş suçu olduğunu söyledi.

Hüda el-İmad şu ifadelerde bulundu: ‘Raporda ayrıca, Yemen'de devam eden saldırı ve kuşatmanın bir sonucu olarak, psikolojik ve sosyal sonuçları ve zararlarının yanı sıra, bu kadınların ölüm, yerinden edilme ve sağlık, eğitim ve beslenme hizmetleri düzeyinde krizlere neden olan mağduriyetleri ve kadın haklarının doğrudan ve dolaylı ihlalleri de yer alıyor.

Dünya, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele için Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarken, Yemenli kadınlar bugünü, acılarını artıran ve kasıtlı olarak onları yaşamın en önemli gerekliliklerinden mahrum bırakan ve yerinden eden devam eden ve yoksulluklarına neden olan saldırıların gölgesinde yaralarla ve acıyla dolu bir şekilde geçiriyor.’

Hüda el-İmad, Yemen'deki kadınların durumunun gerçek yüzünü göstermenin ve saldırganların suçlarını, insan hakları yasalarına ve uluslararası insan hakları sözleşmelerine aykırı davranışlarını ve ihlallerini ifşa etmenin önemini vurguladı ve şunları söyledi: ‘Yemen'deki işgalci koalisyon, uluslararası toplumun garip sessizliğinin ortasında yasak silahlar kullanarak ve gıda ve ilaç kıtlığına neden olan kuşatma ve ekonomik savaşı sürdürerek Yemen'deki kadınlara karşı en iğrenç suçları işledi.’

Rapora göre, Suudi koalisyonunun Yemen'deki saldırılarında altı yıl boyunca öldürülen kadın sayısı 2 bin 381'dir. Ayrıca 2 bin 780 kadın da yaralanmıştır. Öte yandan, 3 bin 790 çocuk (kız ve erkek) hayatını kaybetmiş, 4 bin 89 çocuk yaralanmış ve  bunların bir kısmı da sakat kalmıştır.

Bu raporda, Yemenli kadınların direnişi ve tahammülü, fedakarlıkları, din ve inançlarına bağlılıkları ve inançlarının kimliği takdir edilerek, Yemen'de altı yıldır devam eden saldırı döneminde 16 bin 978'den fazla sivilin öldürüldüğü ve 26 bin 203'ün üzerinde sivilin de yaralandığı ve şehirleri, köyleri, evleri, okulları ve sağlık merkezlerini hedef alan bombalı saldırılarda 606 bin 694'ten fazla ailenin yerlerinden edildiği ve 4 milyon 168 bin 301 kişinin de mülteci olduğu belirtildi.

Bu raporun içerisinde aynı zamanda, Saba ve el-Marife üniversiteleri tarafından organize edilen Suudi koalisyonunun saldırılarının gölgesinde Yemenli kadınların acılarını konu alan bir belgesel fotoğraf sergisi de düzenlendi.

Suudi liderliğindeki Yemen'e karşı Arap Koalisyonu, Yemen'deki inkılabı bastırmak ve Ensarullah'ın iktidara gelmesini önlemek için 26 Nisan 2015'te Yemen'e saldırdı. İngiltere, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve bazı Arap ülkeleri de bu koalisyona askeri ve silah desteği sağladı.

İki ay önce, Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti İnsan Hakları Bakanlığı da Suudi koalisyonunun 26 Mart 2015'ten Ağustos 2020'ye kadar Yemen'e karşı işlediği suçlarla ilgili istatistikleri yayınlayarak 16 bin 771 sivilin öldürüldüğünü ve 26 bin 359 sivilin de yaralandığını açıkladı.

Hürsedahaber